2004’ ten 2009’a…

Genel seçimler elbette kaçınılmaz biçimde yerel seçimlere de ışık tutar.

Ancak yereli etkileyen faktörler, dinamikler çok daha farklı.

O nedenle 2009 seçimlerini irdelerken, 22 Temmuz 2007 sonuçlarını gözden kaçırmadan, ama asıl önemlisi 2004 yerel sonuçlarını doğru okumanın gerekliliğini vurgulamak gerekiyor.

Türkiye’ nin en ilginç siyasi laboratuarlarından biri olan Mersin’de, gelecekle ilgili sağlıklı tahminlerin yolu geçmişi doğru okumaktan geçiyor.

Yapmaya çalıştığımız da budur… 

2002 genel, 2004 yerel seçimlerinde Büyükşehir sınırları içindeki oylar göz önüne alındığında yadsınamaz bazı gerçeklerle karşılaşıyoruz.

2002 de 223 bin, 2004 te 230 bin geçerli oy kullanıldı..

Her iki seçimde de, 100 binden fazla seçmen sandığa gitmedi.

Bir başka deyimle iki seçimde de, her üç seçmenden biri oy kullanmadı Mersin’ de…

2002 de Mersin Büyükşehir sınırlarında ortaya çıkan tablo Türkiye genel eğiliminden hayli farklıydı.

CHP            66  (%29.6)

DEHAP      42   (%19)

AKP           40   (%18)

MHP          27   (%12)

GP             18    (% 8)

O seçimlerin Mersin adına en çarpıcı yanı, başta DEHAP olmak üzere CHP ve MHP oylarının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleşmesiydi.

Aynı trend 2004 yerel seçimlerinde de sürdü.

CHP 79 bin oyla %34’ lük orana ulaşırken, başını DEHAP’ ın merkezinde ve temelinde yer aldığı –tümüyle Kürtlerin desteğiyle- SHP 52 bin oyla %22,7 lik orana ulaştı.

AK Parti 46 bin oyla %20 oy alırken, MHP 2002’ de Genç Partiye kaptırdığı oyları geri kazanarak 43 bin oyla %19 luk orana ulaştı.

2002 ve 2004 sonuçları karşılaştırıldığında ilk çarpıcı sonuç şudur:

DEHAP, SHP ittifakı her ne kadar oy artışı sağladıysa da, halk nezdinde etkili olan “Kürtler geliyor” propagandası Macit Özcan’ la simgelenen CHP’ ye yaradı.

Özcan’ a verilen oylar CHP’  nin solculuğundan çok, Kürtlere karşı blok içinde kümelenen sağ oylardan kaynaklanıyordu.

Bu gerçeği destekleyen en önemli gösterge CHP’ nin alt birim belediyelerde aldığı oylarla Büyükşehir Başkanlığı için aldığı oylar arasındaki çarpıcı farklılıktaydı.

2004 ‘ te CHP’ nin Büyükşehir Belediye Başkanlığında aldığı oylar 79 bin, aynı partinin alt birim belediyeler göz önüne alındığında topladığı oylar 70 bin…

İşte Mersin’de üzerinde durulması gereken özellikle de, Toroslar Beldesinde dikkatleri çekecek boyuta ulaşan bu 9 bin oyluk sapma idi.

MHP’ liler Toroslar alt birim belediye seçimlerinde kendi adaylarına oy verirken, Büyükşehir sandıklarında kendi adaylarına değil, -ne hikmetse- CHP’ li Özcan’ a yönelmişlerdi.

-Seçimlerin ardından MHP’ nin Büyükşehir adayı Behiç Çelik’in kamuoyuna pek yansımayan bir basın toplantısında söyledikleri hayli ilginçti:

Ankara’da bazı etkili çevrelere yakın olduğu bilinen merkez Valisi Çelik, ihanete uğradıklarını dile getirirken, her cümlesi üzerinde kafa yorulması gereken sözlerle en az 65 bini aşkın oya sahip oldukları Mersin’de, çeşitli operasyonlara!, ayak oyunlarına kurban edildiklerini iddia ediyordu-

Gerçekten de CHP’ nin Büyükşehir’de alt birimlerden 9 bin oy fazlalığına ulaşmasına karşın, alt birimler genelinde 49 bin oy alan MHP’ nin, Büyükşehir’de 43 bin oyda kalması, ciddi anlamda incelenmesi gereken bir olguydu.

Mersin’de CHP ile MHP arasında sonuçları doğrudan etkileyen bu hayli güçlü sapmayı basit nedenlerle izah etmek, geçmişten geleceğe yapılacak analizleri daha başında anlamsız kılar.

Aynı zarfa koyulan iki oy pusulasındaki farklı ve oldukça bilinçli tercihin Özcan’ a yönelmesinin çok farklı gerekçeleri yanında kim bilir hangi gizli pazarlıklar sonucunda gerçekleştiği bugüne kadar dedikodular dışında tam olarak yanıtlanmamış sorularla dolu meçhul bir senaryonun sonucudur..

Bu ne başarılı belediyecilikle, ne de karizmatik bir başkanda ısrar eden nitelikli bir seçicilikle izah edilebilir.

2004 yerel seçimlerinde Özcan’ ın başarı hanesine yazılacak, kendi açısından en başarılı davranış, sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partinin adayı olmasına rağmen, Özcan’ ın tüm çalışmalarıyla söylemlerinde soldan çok sağ seçmene yönelme gayretidir.

Solcuları küstürüp gidecek oyların derdine düşeceğine, sağdan gelecek oyları çekecek, -sol tabana ters gelme pahasına- bir davranış…

Açıkçası itiraf etmeliyim ki, 2004 seçim sonuçları daha ortaya çıkmadan ben Özcan’ ın o bir zamanlar küçümsediğim siyasetçiliğini hafife almakla ne kadar yanıldığımı anlamıştım.

**

2004 seçimleri Mersin açısından değerlendirildiğinde CHP’ nin Özcan lokomotifliğindeki başarısı değildi dikkat çeken..

DEHAP’ ın temelini oluşturduğu SHP çatısındaki sol oluşumun Türkiye genelindeki hayal kırıklığına rağmen, Mersin özelinde sağladığı başarının da konuşulması gerekiyordu.

Kendi yandaşlarının değil, karşı cephede yer alan Mersinlilerin bile saygı ve sempatisini kazanan Fazıl Türk gibi bir adayı harcamasına, -salt o yanlış nedeniyle Akdeniz beldesinde seçimin kaybedildiğini not etmekte yarar var- rağmen, Mersin Büyükşehir’de oyların %22,7 sini alarak Türkiye ortalamasının neredeyse 4 katına ulaşan sol platformun çizdiği grafik…

2009’ a ışık tutacak 2004 yerel seçim sonuçlarını irdelemeye devam edeceğiz….

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s