Gaziantep, şaşırtan kent..

Eskiden daha sık gelirdim.

Artık ayda yılda bir, o da vazgeçilemez gerekçelerle gelir oldum.

Ama her seferinde beni şaşırtmaktan geri kalmadı Gaziantep.

İstikrarlı büyüme, sağlıklı gelişmenin tüm özelliklerini içinde barındırdı.

Sanayileşmede yaratılan mucizenin getirdikleri bir yana, çağdaş şehircilik anlamında özellikle son 20 yılda yapılanlar bırakın Türkiye’ yi, dünyanın her yanında ders olarak okutulacak cinsten…

Celal Doğan’la başlayan büyük değişim ve dönüşümün hız kesmeden son beş yılda Asım Güzelbey ile sürmesinin bu sürece katkısı büyük.

Doğan’ dan bayrağı devraldığında Güzelbey hakkında kafalarda hayli fazla soru işaretleri vardı.

Ne de olsa Doğan’ ın 15 yıl taşıdığı bayrağı teslim ettiği gün biraz da onun karizmasından kaynaklanan çıtanın yüksekliği, Güzelbey için büyük handikaptı.

Ama Güzelbey kendisine bıyık altından gülenleri mahcup etti…

Güvenenleri ise utandırmadı.

Bir yılın ardından geldiğim Gaziantep’ in o beni ayrı dünyalara alıp götüren serin sonbaharının keyfini çıkarıyorum.

Ama Kale civarından başlayarak eski kent olarak tabir edilen yöreye biraz da çocukluğumu solumak amacıyla yaptığım gezinti kelimenin tam anlamıyla nefesimi kesiyor.

Özellikle tarihi Kalenin etrafında yapılan düzenlemeler, hiçbir zaman iflah olmayacağına inandığım Kale çevresindeki başta hanlar olmak üzere, tüm işyerlerinin restorasyonu, hepsinden önemlisi kaldırım işgaliyle, trafik keşmekeşine karşı alınan sıkı önlemler…

Celal Doğan çağdaş kent yaratma anlamında Gaziantep’i batıya doğru taşıma misyonunu başarıyla yerine getirmiş, yepyeni bir kent yaratırken, eski kente el sürmemiş –veya sürememiş- ti…

Son gördüğüm tablodan anlıyorum ki;

Asım Güzelbey, bayrağı aldığı noktadan başlayarak kalan işleri süratli tamamlarken, en zor işe kalkışmaktan çekinmemiş..

Sonuçta benzeri tarihi Avrupa kentlerinde zor bulunur bir dokuyu ortaya çıkarmış.

Hem de büyüsünü bozmadan…

O tarih kokan bedestenleri, hanları, eski evleri olduğu gibi korurken çevreyi saran bozuk dişleri tek tek söküp atmış.

Üstelik yaratılan mucizeye nasıl olduysa, ne şekilde ikna edildiyse, bölgenin en önemli dinamiği esnaf ta bu dönüşüme katılmış.

Bir zamanlar işgal altındaki kaldırımlar temizlenmiş, iş yerlerinin hepsi yol üzerindeki cephelerini nostaljik dokuya uygun biçimde yeniden düzenlemiş…

Sadece Kale civarı da değil…

Eski Kasaplar çarşısı baştan aşağı restore edilmiş, kaybolmaya yüz tutan taş bina tüm ihtişamıyla şimdi yeni konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Bir başka alanda ise eski belediye binası, bir zamanlar dünya fıstık ticaretinin merkezi sayılan, küresel bir borsa gibi fiyat belirleyen şıra hanıyla çevresindeki pek çok mekan restore edilerek, deyim yerindeyse kurtarılmış…

Gaziantep’in bu pek bilinmeyen yüzünü doyumsuz özlemle seyrederken Mersin’i ve yıllardır her nedense restore etmeye cesaret edemediğimiz balık pazarının pür melal halini düşündüm.

Oysa becerikli ellerde İstanbul’un Çiçek Pasajına, Kumkapı’ ya fark atacak biçimde düzenlenebilecek bir hazine yıllardır, akıllı ve cesur bir Belediye Başkanını sabırla bekliyor..

**

Gaziantep’te serin bir sonbahar sabahı geçmişin koynuna yaptığım gezintinin ardından, son zamanlarda sıkça sözü edilen bir kentsel dönüşüm projesini görmeye karar veriyorum.

Kentin doğusundaki Şehreküstü’ yü geride bırakıp, eski izbeliklerin yerini almış bir geniş bulvar üzerinde havaalanına doğru yola koyuluyorum.

Bir zamanlar ülkenin dört yanından topladığımız yünleri ihracattan önce yıkadığımız Humanız bölgesi, hafiflese de halen uzaklardan gelmeye devam eden mezbahanın kokusuyla yolun solunda.

Bulvarın sağında ise bir zamanlar yanından geçmeye korktuğumuz Perilikaya bölgesi…

Gaziantep’in plansız büyüdüğü dönemde ortaya çıkan, bir tepenin yamacındaki derme çatma binlerce gecekondu.

Havaalanına gidenlerin yıllardır görmemek için başlarını çevirdikleri o varoşların son durumu anlatılacak, inanılacak gibi değil.

TOKİ’ nin sihirli değneğinin gücü burada da kendini göstermiş.

O görüntüleriyle utandıran bölgede şimdi yepyeni bir kent yükseliyor.

Yükselmek ne kelime, bulvara nazır, İstanbul Ataköy konutlarını kıskandıran 500 dairelik ilk bölüm yeni sahiplerine kucak açmak için gün sayıyor.

Ön cephede yer alan konutlar doldukça, bunların arkasında kalan gecekondular yıkılacak.

Hem kent kurtulacak hem varoşlarda yıllardır susuz, alt yapısız, ilkel koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışan insanlar…

1260 konuttan oluşuyor Perilikaya kentsel dönüşüm projesi…

Yeşil alanları şimdiden gülümseyen, liselerinden kreşlerine kadar öğrenim kurumları, camileri, marketleriyle mutlaka görülmesi gereken bir uygulama tamamlanmak üzere…

Mersin’de on yıldır kentsel dönüşüm adına tek çivi çakmayanların gidip görmesi ders alması gereken örnek bir kent, meraklı Mersinlilerin 3 saat uzağında artık gerilerde kalan gecekonduların ortasında yükseliyor.

Gaziantep her yeni görüşümde şaşırttı beni…

Ama bu kez tanık olduğum Kale çevresi ve Perilikaya uygulamaları gerçekten hayran bıraktı.

Mersin’i yönetenlere, yönetmeye talip olanlara tavsiyem bir hafta sonunu Gaziantep’e ayırmaları…

İlham alacakları o kadar çok şey, o kadar yakınlarında duruyor ki…

Keşke Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan son festival kapsamında Gaziantep’e bir tur düzenlenmesine öncülük etse…

Bugüne kadar önlerine her gelen öneri ve kararı; sorgusuz onaylayan Büyükşehir Meclis üyelerinin Gaziantep’teki; Perilikaya, Karataş, Beylerbeyi gibi yerlerde hayata geçen kentsel dönüşüm projelerini yerinde görmelerini sağlasa…

Kale civarında eski kentin külleri üzerinde yeniden yaratılan mucizeye birlikte tanık olsalar.

Eminim Mersin’e dönüş yolunda hep birlikte göz yaşı dökerlerdi…

İhmal edilen ve başka yerlerle değil, kendisiyle mukayese edildiği için geri kalmışlığının farkına varılmayan bir kentin pür melal halinin farkına varmanın derin acısı…

Umarım gerçeklerle erken yüzleşiriz de, bundan sonrasını kaybetmeyiz… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s