Mersin’in son 10 yıldır değişmeyen gündemi..

Bir süre önce Kent Müzesi ile ilgili önerilerimi içeren yıllar önce kaleme alınmış bir yazıyı yeniden bu köşeye taşıdım.

Sorunlar, çözüme yönelik öneriler…

O yazıyı yeniden okudukça ürpertici bir gerçekle yüzleştim yeniden.

Akıp giden ve bizden bir şeyler götüren zamana ve değişimin baş döndürücü bir hızla yaşamımızı her boyutta etkilediği sürece inat, çok az şeyin değiştiği bir kentte yaşamanın güçlüğü…

Beş yıl, hatta on yıl öncesinin kimi sorunlarıyla hiçbir şey olmamış gibi yüzleşmek insana ister istemez, sanki zamanın durdurulduğu, dondurulduğu bir oyunun içinde yer almış hissini tattırıyor..

Son olarak Adil Aktay ile sohbet ederken ister istemez aynı bu duyguya kapıldım..

Kentsel dönüşümün ve bununla başlayacak değişimin önemini konuşuyorduk.

Ve ikimiz de sanki sözleşmiş gibi aynı anda bu dönüşümün varoşlar kadar, hatta onlardan da önce, nispeten gelişmiş Yenişehir bölgesinden özellikle de Pozcu semtinden başlaması gerektiğinin altını çizdik.

Derken bu konuda yıllar önce kaleme aldığım köşe yazısı geldi aklıma…

Tam da Konya’da bir apartmanın çöktüğü, altında 100’ e yakın insanın can verdiği o vahşi cinayeti andırır yıkımın gerçekleştiği günlerde, 6 Şubat 2004 günü yayınlanan bir yazı…

2004 yerel seçimlerine hazırlanan Mersin’in sahneye çıkmaya hazırlanan Büyükşehir adaylarına, ilham verir, ışık tutar umuduyla, bakın neler önermişiz…

Üzerinden 5 yıl geçmesine, dünya baştan aşağı değişmesine rağmen, bu kentin özellikle en büyük sorunlarını da içeren, böylesi bir alanda hiçbir şey yapmaması, 2009 seçimlerinde aday olacaklara, aynı projeleri hiçbir şey olmamış gibi anlatmak ne acı…

İşte Şubat 2004’ te kaleme aldığımız yazı…

Mersin’de neler değişmiş, neler değişmemiş..

Hangi yaşamsal öneme sahip projelerde, nasıl da zaman tünelinde donup kalmışız…

En iyisi okuyun da siz karar verin…

**

Konya Felaketinden Mersin’e.. Kentsel dönüşümün önemi..

Bayramdan önce mimar Doğan Kalkancı ziyaretime geldi.

Henüz Konya’daki insanlık ayıbı facia yaşanmamış, 100 e yakın insan göz göre göre toprağa gömülmemişti.

Kalkancı ile Gaziantep lisesi’nden bir yıl arayla mezun olduk.

Mersin’de bazı projelerinden dolayı acımasızca eleştirdiğimiz bir insan da olsa, yazılarımızı dikkatle okuyan, kent ve ülke adına savunduğumuz görüşlere katkı veren Kalkancı ile ilk kez karşılaşıyorduk…

Sorumluluk taşıyan bir insan olarak kafasında canlandırdığı bazı projeleri paylaşmak istiyor, bunların kafasından çıkıp kağıda dökülmesini, duyarlı bir insan feryadı olarak herkese ulaşmasını amaçlıyordu…

Değerlendirilmesi gereken diğer projeleri bir yana, Yenişehir belediye sınırları içinde kalan ve kentin en yoğun yerleşim alanı sayılan Pozcu bölgesi ile ilgili söylem ve önerileri gerçekten çarpıcıydı.

Kalkancı vahşi kentleşmenin yaşandığı 1980/90 yılları arasında Pozcu’ da mantar gibi biten yüksek katlı yapılaşmanın denetimden uzak, depreme dayanıksız, üflense yıkılacak, kalitesiz apartmanlardan oluştuğunu dile getiriyordu.

Her iş yapan insan gibi birazı da kendi sorumluluğundaki inşaatlardan olsa gerek, vicdani dürtülerle oturup tüm bölgenin parsel parsel envanterini çıkarmıştı.

Kalkancı’ ya göre Pozcu’ nun tek kurtuluşu vardı.

Bölge sokak sokak temizlenmeli, apartman apartman yıkılıp yeniden yapılmalıydı.

Ona göre kurtarma projesinin finansmanı kendi içinde saklıydı.

Hazırlanacak master proje çerçevesinde, daire sahiplerine oturdukları kalitesiz meskenler yerine depreme dayanıklı, yeşili bol, her türlü çağdaş yaşam kalitesinin sunulduğu yeni mekanlar taahhüt edilecek, sakinlerin boşalttığı eski apartmanlar yıkılıp yeniden yapılacaktı.

Geniş bulvarları, bisiklet yolları, güney kuzey eksenli rüzgar koridorları olan yepyeni bir kent.

Birilerine uçuk gelecek hayal projesini dinlediğimde büyülendim.

Karşı çıkacak olanların ileri sürecekleri tek mazeret olsa olsa finansman sorunuydu.

Oysa böylesine projelere çok sayıda kaynak yaratmak mümkün.

Bunlardan birincisi AB ve Dünya Bankası’ndan sağlanacak deprem tehlikesine karşı iyileştirme kredileri…

Diğeri toplu Konut İdaresi ve DPT teşvik belgesine dayandırılacak proje kredileri…

Öte yandan düşen enflasyon sayesinde cazip ve kullanılır hale gelecek olan; dış ve iç kaynaklı, uzun vadeli, küçük çaplı ve kira öder gibi geri dönecek banka kredileri…

Yeni yapılacak apartmanların kalite ve yaşam standardının yükselmesi sayesinde değerleri artacak, altlarında oluşturulacak iş yerleri ve alış veriş merkezlerinin değerlendirilmesi sayesinde ortaya çıkacak artı değer, projenin ana lokomotifi olacaktır.

her şeyden önemlisi en küçük depremde ölüme davetiye çıkaran bugünkü çarpık yapılaşmadan kurtulmak isteyen bölge sakinlerinin sağlayacağı katkı.

Bence önerinin yaşama geçirilmesi için oluşacak kamuoyu baskısı ve ortak akıl her türlü engeli aşacak güçtedir.

Aslında benzeri bir projeyle, Akdeniz ve Toroslar Belediye sınırlarında kalan gecekonduların ıslahını sağlayabiliriz.

Bir adım öteye gidelim. Dünya Bankası ve benzer kaynaklar seferber edilerek, eski Mersin evlerinin bulunduğu mahalleler restore edilerek, farklı bir turizm alanı geliştirilebilir.

Yıllardır Esenboğa-Ankara kent merkezi arasında kalan, ülkenin baş kentine hiç te yakışmayan manzaraların ortaya serildiği bölgeyi Melih Gökçek, benzer bir projeyle kurtarmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ATV’ de Barlas’ ların konuğu olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, yeniden Gaziantep’te aday olup olmayacağı sorulduğunda şu yanıtı veriyordu:

“Aslında Gaziantep’in önemli bir sorunu kalmadı. Şehrin içme suyu, alt yapısı, açılan yeni yerleşim alanları bu kenti 50 yıl daha taşıyabilir.”

Oysa Doğan’da çok iyi biliyor ki, yeni Gaziantep konusunda kendisiyle yaratılmış bir mucizeye herkes şapka çıkarsa da, eski ve tarihi Antep konusunda yapılacak çok iş var…

Tarihi doku korunarak, sonradan izinsiz ortaya çıkan yapıların yıkılması, alt yapının ve yolların düzenlenmesi, şehrin altındaki ikinci bir şehir gibi yer alan tümü birbirine bağlı su bentlerinin ıslahı, kastellerin yeniden gürül gürül akması, çamur deryasını andıran sokakların gelişmiş ülkelerdeki tarihi kentlerdekine benzer hale getirilip ışıklandırılması için yapılması gereken dünya kadar iş.

Vizyon sahibi bir kent önderi önümüzdeki dönemde, eski Antep’i kurtarma adına uluslar arası pek çok fon ve kaynağı yaratarak dünyanın hayranlık duyacağı bir tarihi kenti yeni baştan yaratabilir.

Ortaya çıkarılacak tarih kokan Antep, çeşitlenme arayışlarındaki turizm pastasından hak ettiği payı fazlasıyla alır.

Unutmayalım, Romeo Juliet’in kahramanlarından Juliet’in yaşadığına inanılan Roma’daki evin balkonunu her yıl 10 milyon turist ziyaret ediyor.

Bu rakam tarihle yoğrulmuş, genç turizme sahip ülkemizi yılda ziyaret eden toplam turist sayısına eşittir.

 Konya’da gözünü hırs bürümüş birilerinin sorumsuzluğu yüzünden 13 kat birkaç dakikada 1,5 kata iniverdi.

Benzeri acıları yaşamamak adına Mersin’de duyarlı ve sorumlu herkese başta odalar, belediyeler, sivil toplum örgütleri olmak üzere büyük görevler düşüyor.

28 mart yerel seçimlerine hazırlandığımız bu günlerde belediye başkan adaylarını siyasi görüşlerinden çok bu ve benzeri konulardaki projeleri ve önerileriyle değerlendirmemiz gerekiyor.

**

Not: yukarıdaki yazıda geleceğe yönelik hayal projeler olarak anlatmaya çalıştığımız Esenboğa-Ankara güzergahını baştan aşağı değiştiren dönüşüm projesi tamamlandı.

Eski Gaziantep’in baştan aşağı restore edilmesini sağlayan proje Celal Doğan tarafından değilse de, kendisinden bayrağı teslim alan Asım Güzelbey mihmandarlığında hayata geçirildi.

Her iki proje de uygulandığı kentlerin çehresini baştan aşağı değiştirirken, konumu itibariyle ikisinden üstün durumdaki Mersin’in kent girişi başta olmak üzere varoşlardaki dökülmüşlüğü hak etmemesine rağmen, dökülmüşlüğe mahkum olması ne acı…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s