Balık çiftliklerine geçit yok…

AB sürecine uyum göstermeye çalışan Türkiye’ de illerin çağdaş hale getirilmesinin temel koşullarından biri de çevre düzeni planlarının yapılmasıydı…

Bu konuda geleceği gören deneyimli bazı büyük Belediyeler kentlerinin anayasası anlamına gelen bu çevre düzeni planlarını üstlenme yolunu seçtiler.

Adana, Osmaniye, Kayseri yakın çevremizden birkaç örnek…

Mersin Büyükşehir Belediyesi işin öneminin farkına varmayınca Çevre Bakanlığı yasanın kendisine verdiği yetkiden hareketle planı ihaleye çıkarmaya karar verdi.

Ancak ortada bir sorun vardı.

Yasaya göre il sınırları Büyükşehir Belediye sınırlarıyla aynı olan İstanbul ve Kocaeli dışındaki diğer illerde planlandırma en az iki ilin bir araya getirilmesiyle yapılabilecekti.

Bu durumda doğal olanı zaten her açıdan neredeyse birleşmiş Adana ve Mersin’in çevre planını birlikte hazırlamalarına olanak sağlanmasıydı.

Adana kendi planımı kendim yaparım deyince Mersin’e bir partner arandı ve bulunmakta da gecikilmedi.

Adana olmayınca diğer komşulardan komşu beğen misali Mersin-Karaman birlikteliğine karar verildi.

İşin bu kısmından deyim yerindeyse evlendirilecek Mersin’in kahir çoğunluğunun hiçbir zaman haberi olmadı.

Öyle ya, Ankara’daki bürokratlardan daha mı iyi bilecektik bu işleri…

Aralık 2006’da çalışmalarını neredeyse tamamlamış birileri çıkıp Mersin’e geldiler…

Ellerinde haritalar, 2025 yılının kentine ait projeksiyonlar, tahminlerle bu kentin dinamiklerini aydınlatmayı! hedefliyorlardı…

Kıymetli zamanı kısıtlı Bakanlık bürokratlarıyla, plan yapma işini üstlenen taşeron firma! yetkililerini doğrudan kendi hayatımızı ve çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konunun aceleye getirilmemesi yönünde uyardık…

Karar verme aşamasından önce kent dinamiklerinin de görüşleri doğrultusunda ortak akılla bir çalışma yürütülmesi sağlıklı sonuç elde edilmesinin öncelikli kuralıydı.

Yangından mal kaçırmayı andırır o toplantıda söylediğim bir söz bugünkü gibi aklımda…

“Siz harita üzerinde, geleceğimizi planlayanlar..

En vazgeçilmez yaşam alanlarımızı bile bize sormadan, uygunluğunu tartışmadan kendi kafanıza göre tasarladığınız anlaşılıyor. Yerelliğin bu kadar öne çıktığı 21. yüzyılda bırakın da mezarlığımızın yerine biz karar verelim!”

Mersin’i Karaman’ la birlikte düşünüp, bu ortaklığa uygun çevre düzeni planı yaratanların uyarılarımızı dinleyecek vakitleri yoktu.

Bir an önce işi tamamlayıp, büyük olasılıkla karşılığını da aldılar…

Birileri muradına erdi ama bedelini ödemek Mersin’ e ve Mersinlilere düştü…

Örneğin yeni çöp alanı ile ilgili işaretlenen yerlerle ilgili yapılan itirazlar sonucunda 1/100.000 lik Çevre Düzeni Planı daha ayakları üzerinde duramadan ilk darbeyi yedi.

Danıştay Daireler Kurulu, Büyükşehir Belediyesinin belirlediği –belirlemek te ne kelime, yasal itirazların sonucunu beklemeden 21 trilyon ödeyerek hazırladığı- yeni çöp alanı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yeni Çevre Planı doğrultusunda Mersin’ in tüm dinamiklerini asıl kaygılandıran gelişme ise balık çiftlikleri nedeniyle oldu.

Yeterince öldürdükleri Ege kıyılarından çıkarılmak istenen balık çiftliklerine yer arayan Ankara’daki bürokrasinin imdadına yine ünlü Çevre Düzeni Planı yetişti.

Madem ki Ege’deki vadeleri dolmuştu, yeni hedef Mersin’ e yönelmelerinin önünü açmak gerekiyordu.

Gelecekle ilgili yeni yol haritasında önceliği turizme veren Mersin’ in giyabında idamı anlamına gelecek karar böyle alındı.

Çevre Düzeni Planında bazı yerler balık çiftlikleri için işaretlendi.

Üstelik balık üretimini düzenleyen yönetmelikteki yıllık üretimi bin tonun altında kalan çiftlik sahiplerinden ÇED raporu istenmeme kuralıyla da yasayı delme yöntemleri de sağlanarak.

Mersin Platformu işte bu ortamda ve koşulların dayatması sonucunda doğdu.

Bugüne kadar kaderine sahip çıkmaması en büyük handikap sayılan bir kentin tüm dinamikleri ilk kez birleşerek ve güçlü biçimde haykırarak birilerine dur dedi…

Farklı partilerden seçilseler de tüm Milletvekilleri, işverenlerinden çalışanlarına tüm Sivil Toplum örgütleri, Mühendis Mimar odalarından MTSO’ ya, MESİAD’ tan MÜSİAD’ a girişimciler, Ticaret Borsasından Deniz Ticaret Odasına, TEMA’ dan Turizmciler Derneğine, Tarsus’tan Anamur’a 200’ün üzerinde kurum ve kuruluş…

Başlatılan mücadelenin bir de hukuk ayağı vardı.

En güçlü destek, en çarpıcı sonuç ta hukuk sayesinde sağlandı.

Platform içinde yer alan katkılarını hiçbir zaman unutmayacağımız Taşucu Belediyesi ile MTSO hukuk birimlerinin girişimleri sonucunda açılan ve temelinde balık çiftliklerine yer tahsisine olanak sağlayan “Mersin-Karaman Çevre Düzeni Planının” iptalini amaçlayan dava bu kent adına mutlulukla sonuçlandı.

Davaya bakan Danıştay 6.Dairesi 19 Aralık 2008 günü “Türk Milleti adına” verdiği kararla söz konusu planın iptali doğrultusunda yürütmenin durdurulması yönündeki talebi yerinde buldu.

Çöp alanıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararının ardından gelen bu ikinci kararla ortaya çıktı ki, kent dinamiklerinin desteklemediği hiçbir projenin güçlü biçimde hayata geçme ve başarıya ulaşma şansı yoktur.

Kent gerçeklerinden uzakta, birilerinin masa başında hazırladığı çalakalem bilgilerle Mersin’in geleceği kurgulanamaz, karartılamaz…

O Çevre Düzeni Planının yanlışları ve sakat yanlarını bir başka yazıda ele alırız…

Sorumlu ve duyarlı herkese soluklanma fırsatı sunan Danıştay Kararının bazı kulaklara küpe olması dileğiyle…

 

Not: Danıştay 6. Dairenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi doğrultusunda çaba gösteren, hukuki anlamda asıl çalışmayı özveriyle sürdüren Taşucu Belediyesi Hukuk Müşaviri Av. H.Rıza Ergün ile MTSO Hukuk Müşaviri Dilek Kurtuluş’ a bu karar vesilesiyle kentin geleceği adına hepimizin teşekkür borcu olduğu unutulmamalı diye düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s