Bu oyunu elbirliğiyle bozacağız yazısının ardından, çoğu olumlu epeyi tepki aldım..

Bunların içinde mutlaka yayınlanması gereken biri var ki diğerlerinden farklı ve hayli önemli..

Yazımda Kürtlerin Toroslar Belediyesine giremediği iddiasını öne süren CHP Toroslar İlçe Başkanı Adnan Gündoğdu dostumuzu eleştirmiştim.

Gündoğdu yazıya bir açıklama ile yanıt verdi.

Önce noktası virgülüne kadar o açıklama:

“Sayın Ayan, yazınızı okudum.
Bir bilgi eksikliğine dayalı olduğu için sizi aydınlatmak istedim.
Haklısınız, şayet ben durup, dururken doğu ve güney doğulu yurttaşlarımızın çoğunlukta bulunduğu bir toplantıda durup, dururken o sözleri söylemiş olsa idim tam da sizin söylediğiniz gibi "gerginlik politikalarından medet umar" duruma düşerdim.
Ancak size olayı aktaran eksik aktarmış. Olay şöyledir :
Biz Belediye Başkan adayımızla birlikte o toplantıya gittiğimizde konuşmalar başlamadan önce bazı kürt yurttaşlarımız "Toroslar Belediye binasına kürt olduğumuz için girmeye korkuyoruz. MHP’liler biz kürtlere öcü gibi davranıyor" deyip, arkasından da toplantı sırasında bir yurttaşımızın "Siz belediyeyi alırsanız, bu devam mı edecek, yoksa değişecek mi?" diye sorunca ben ilçe başkanı olarak bu sorunun yanıtını kendim vermek istedim ve yurttaşların söylediklerine dayanarak, yazınızda bahsettiğiniz şeyleri yanıt olarak söyledim. kaldı ki bana düşen parti genel merkezimizin politikaları çerçevesinde ve elbette kişisel sosyal demokrat kimliğim içinde etnik siyasete karşı durmak ve etnik duyarlılıklara demokratik çözüm anlayışı içinde hareket etmektir. Elbette etnik kimlik insanların şerefidir, elbette etnik kimliğe dayanılarak siyaset yapılmamalıdır ve elbette etnik kimlik, insanların farklı işlemlere tabi tutulmasının bir gerekçesi olmamalıdır. Hele hele etnik kimlik gerginliğin nedeni asla ve asla olmamalıdır. Ben yaşamım boyunca MHP’nin Türkçülüğüne ve DTP’nin Kürtçülüğüne, muhafazakar partilerin İslamcılığına karşı durmuş ve yanlışlığını anlatmaya çalışmış bir siyasetçiyim ve asla bu argümanları kullanmayacağımı bilmelisiniz.

Benim yazınızda belirtilen sözlerim bir şikâyete karşı yanıt olarak söylenmiş sözlerdir ve esasen muhatabı da Toroslar Belediyesidir. İnsanı, yalnız ve yalnız insan olarak gören ve hümanist bir çerçevede yaşamı ele almaya çalışan bir siyasetçi olarak hiç bir zaman etnik kimliklerden gerginlik yaratmaya kalkışmadım, böyle yapanın da hep karşısında durdum. Duyarlılığınıza teşekkür eder, öncesini bilmeden yalnızca şikayetlere verdiğim cevabı içeren yazınız nedeniyle de sizi kutlarım. Çünkü ben de olsam etnik siyaset yapan ve bunu bir gerginlik politikası olarak kullanan birine karşı böyle yazardım. Ancak anlatmaya çalıştığım gibi siz olsaydınız, aynen siz de, "Toroslar Belediye Başkanlığı ve Yönetim anlayışına dönük olarak" doğu ve güney doğulu yurttaşlarımızın bize ilettikleri "Toroslar Belediye binasına girmekten korkuyoruz. Kürt kimliğimizden ötürü bize öcü gibi bakıyorlar" şeklindeki şikayetleri aynen benim gibi yanıtlardınız. Öyle değil mi? Sevgi ve saygılarımla iyi çalışmalar diliyorum.
Av.Adnan GÜNDOĞDU”

Açıklama aynen bu..
Aslında bazı yazılarımın ardından konuya muhatap insanların -özellikle internet ortamında yayınlananların ardından- açıklamalar yorumlar yapmasına alışkınım.
Eğer açıklama/yorum yapanlar takma isimler kullanmıyor daha açık ifadeyle maske kullanmıyorlarsa tüm yazdıklarını noktasına dokunmadan köşemde yayınlamaya gayret ediyorum.. Hele söz konusu Adnan Gündoğdu ise çoktandır görüşmemenin sitemlerini kendime saklar, eski günler hatırına açıklamalarına namus borcu kutsallığında yer veririm..

Ama tek bir koşulla.
Açıklama/yorum adı ne olursa olsun yazdıklarıma karşı söylenecekler gerçekleri içermeli, tutarlı olmalı, en önemlisi okuyanın kafasını karıştırmamalı.
Hele konuyu ana ekseninden koparıp farklı kulvarlara çekmeye kalkışanlara karşı bugüne kadar suskun kalmadım bu yaştan sonra da kalmam, kalamam…
Girizgahın aydınlattığı pencereden baktığımda Gündoğdu’ nun yazdıklarına karşı söylenecek o kadar şey var ki, neresinden tutsam, başlasam tedirginliğini yaşadığımı itiraf etmeliyim.
Yine de bir yerlerinden başlamalı…
Hele, Gündoğdu’ nun açıklamaları yüzünden bazı insanların yargısız infazdan beter haksızlıklara uğraması söz konusuysa.
Örneğin Hamit Tuna gibi bu tek kale oynanan maçta yer almamış, topa ayağı değmemiş biri gadre uğramışsa.
Onun adına haksızlıklara karşı çıkmak ve gerçekleri ortaya koymak daha önemli hale geliyor.
Ne diyor açıklamasının başında Gündoğdu:
Bu oyunu bozalım başlıklı yazıda yer alan görüşlerimde haklı olduğumu ancak eleştirilerimin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor..
Hangi bilgi eksikliği sevgili Adnan?…
Yazımın temeli, dayanağı, virgülüne dokunmadan alıntıladığım cümlelerin tümü senin ve CHP Toroslar Belediye Başkan adayınız Hasan Kılıç’ ın medya mensuplarına yayınlansın diye gönderdiğiniz metnin ta kendisi…
Ne zamandan beri insanların kaleme aldıkları kendi açıklamaları üstelik kendileri tarafından "bilgi eksikliği" iddiasıyla yanıtlanır oldu?
bilgi eksikliği duyumlara dayalı haberlerden, dedikodulardan kaynaklanır.
Burada böyle bir şey söz konusu değil ki…
Bültene göre siz bir toplantıda söz almış ve Kürtler Toroslar Belediyesine alınmıyor, bizim dönemimizde alınacaklar türünden ifadeler kullanmışsınız..
Biz de çıkıp, öne sürdüğünüz bu iddia doğru değil, hiç kimse bugüne kadar etnik kimliği nedeniyle Toroslar Belediyesinde söylediğiniz muameleyle karşılaşmadı demişiz.
Sorun bundan ibaret te değil.
Kaşınması en kötü komplikasyonlara gebe sorunlardan, etnik kimliklere dayalı belden aşağı diye tanımlanabilecek siyasi mizansenlerden hiç kimseye, özellikle de sosyal demokrat iddiasındaki evrensel değerlere inanması gereken siyasi parti temsilcilerine hayır gelmez demişiz..
Dün buna inanıyorduk, açıklamalarınızdan sonra inancımız azalmadı, pekişti…
Sevgili Gündoğdu,
Bilgi eksikliği diyorsunuz ya…
Gördüğüm kadarıyla eğer gerçekten bilgi eksikliği söz konusuysa o söylediğiniz sorun bizde değil asıl sizin cephenizde mevcut…
Çünkü her kim “Kürtler Toroslar Belediyesine giremiyor” diye kulağınıza fısıldamışsa korkarım ki sizi fena halde aldatmış…
Mersin’de her vatandaş gibi Kürtler dün de Toroslar belediyesine ellerini kollarını sallayarak giriyorlardı bugün de giriyorlar, yarın da girecekler, üstelik avukatlara ihtiyaç duymadan.
Aslında lafı fazla dolaştırmadan sadeye gelelim isterseniz…
Eğer hedef Toroslar ilçesinde sahipsiz kaldığı sanılan yüzer gezer Kürt oylarını bu türden sahiplenme söylemleriyle toparlama hesabıysa, peşinen söyleyelim ki, o hesap tutmaz, hatta geri teper..
Aslında bunu en iyi CHP’ li dostlarımızın deneyimlileri -örneğin Genel Başkan Baykal’ ı Kürtlerle ilgili yanlış politikalar nedeniyle bazı toplantılarda eleştiren Macit Özcan ve Kenan Yücesoy gibi ağır toplar- bilir de, biz yine de bir kez daha anımsatalım…
Kürtler bu haliyle ulusal sol söylemin içine hapsolmuş Baykal ve çevresindeki dar kadronun kendilerine yönelik söylemleri nedeniyle bu CHP’ ye oy vermez…
Siz Mersin’de ağzınızla kuş tutsanız da bu gerçek değişmez…
22 Temmuzda Kürtler hangi nedenlerle CHP’ ye sırt çevirdilerse bugün de aynı gerekçelerle dönmezler…
Diyarbakır’da dün neden CHP oylarını %2 lere düşürerek hangi anlamlı mesajı vermeyi amaçladılarsa, Mersin’de de aynı nedenle 22 Temmuz’da oy vermediler bugün de vermeyecekler.
Başta Diyarbakır olmak üzere Güney doğunun pek çok ilinde CHP’ nin halen aday gösterememesi bile sizlere bir şeyler anlatmıyor mu?
Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinden gittikçe uzaklaşan Baykal tarzı bir garip ulusal sol anlayışa, Kürtler ne dayatmalarla, ne kandırmalarla, ne de milleti sersem sananların sahneye koyduğu trajikomik denemelerle oy vermeyecek kadar akıllıdırlar…
Hele, bazı senaryolara karşı şerbetlendikleri için kendi adaylarını göstermeye hazırlandıkları bugünlerde…

Üzgünüz sevgili Gündoğdu…

Ama üzülmek gerçekleri örtmeye yetmiyor ne yazık ki…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s