Doğmadan ölen Çevre Planı…

Ankara’ da birilerinin çalakalem hazırladığı Mersin Çevre Planı taslağı, birkaç saatle sınırlı kısıtlı ve verimsiz tartışmayı saymazsak, kent dinamiklerince hiçbir zaman değerlendirilmedi.

Tartışmaların yaşandığı toplantı da, yasal zorunluluk gereği adet yerini bulsun türündendi.

O nedenle Mersin’in geleceğine şekil verecek, diğer tüm alt planların anası sayılan stratejik yol haritası bir taşeron firmanın insafına terk edildi.

26.5.2008 günü Çevre Bakanlığınca onanan plan işte böyle bir ucube geçmişe sahip.

Önce yeni çöp alanı, son olarak ta balık çiftliklerine ayrılan ve altın sahillerimizin ölüm fermanı anlamına gelen işaretli yerler nedeniyle plan hukuki anlamda iki ağır darbe yedi…

Üstelik hukuki tokadın ilkini Danıştay 6. dairesi diğerini ise Danıştay Daireler Kurulu attı.

Bilmeyenlere, anlamak istemeyenlere bir kez daha ifade etmekte yarar var:

Danıştay Daireler Kurulunun kararına karşı itiraz edilecek başka bir kurum söz konusu değil.

Bu durumda 1/100.000 binlik Mersin-Karaman Çevre Düzeni Planı doğmadan ölmüştür.

Daha ilk uygulama başlarken, bu kentten habersiz ve kent insanına saygısız çalışmaya hukuk eliyle son verilmiştir.

O halde bundan sonra ne yapılacağını, daha doğrusu nelerin yapılması gerektiğini konuşmakta yarar var, diye düşünüyorum.

Yapılacakların başında 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından yeni Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve ekibinin bu planı yeniden ve yasalarla, yönetmeliklere uygun biçimde yapmaya talip olması gerekiyor.

Yasal mevzuat buna uygun.

Gidilecek ve Çevre Bakanlığıyla bir protokol imzalanacak.

Ardından başta Valilik ve İl Özel İdaresi olmak üzere, Mersin il sınırları içinde kalan tüm ilçe ve beldelerle bu kentte faaliyet gösteren tüm dinamikler bir araya getirilerek kapsamlı bir çalışma yapılacak.

Kısaca ilin mevcut röntgeni çekilecek, gelecekle ilgili sosyal, ekonomik verileri de göz önüne alınarak dokumuza, yapımıza uygun yeni bir plan hazırlanacak.

Bu plan hazırlanırken başta Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi olmak üzere tüm Odaların, meslek kuruluşlarıyla kent adına söyleyecek sözü olan tüm aktörlerin asgari temellerde uzlaşmasına çalışılacak.

Planın hazırlanmasında Mersin Üniversitesi ve il içindeki diğer bilimsel kurumların en önemli görevi üstlenmesi sağlanacak.

Bugün bize dayatılan plandaki yanlışlar ve gelecekle ilgili hiçbir bilimsel temele dayanmayan baştan savma veriler düzletilerek bilimin ışığında yeniden yazılacak…

Tam burada merak edenlere –özellikle şu andaki planı hazırlayan ve hazırlatanlara- dile getirdiğimiz eleştirilerin haklılığını gösteren birkaç örnek vermemiz gerekiyor:

 

—Çevre Düzeni Planı çerçevesinde bile olsa Mersin ile Karaman’ı bir araya getirmenin hiçbir bilimsel, mantıksal, akılla bağdaşır yanı yoktur.

İki ilin birbiriyle tek ortak yanı sınır komşuluğudur.

Mersin’e mutlaka bir ortak aranacaksa, ülke genelinde bu Çevre Düzeni Planının yapılmasını öngören AB mevzuatına göre hareket edilmelidir.

AB yol haritası zaten bu çalışmayı yapmamızı sağlamış ve Devlet Planlama Teşkilatı Türkiye’ yi yıllar önce istatistiki bölgelere ayırmıştı.

Yasal mevzuata giren o bölge tanımlamasına göre Mersin-Adana TR-62 olarak adlandırılan tek bölgedir..

Uzun zamandır enflasyon rakamları, işsizlik verileri, milli gelir hesaplamaları Mersin ve Adana için TR-62 adı altında ortaklaşa yayınlanmaktadır.

Daha da önemlisi Bölgesel Kalkınma Ajansları yasasıyla Türkiye 26 bölgeye ayrılırken Mersin ve Adana ortak bölge olarak tanımlanmıştır.

Yakın zamanda hayata geçen ve bölgesel kalkınma dinamiğinin ana lokomotifi olmaya aday Çukurova Kalkınma Ajansı’ da Adana-Mersin ortaklığının en somut örneğidir.

Bu durumda Çevre Düzeni Planının ayakları üzerinde durması için en sağlıklı yöntem zoraki nikah görünümündeki Mersin-Karaman yapısından vazgeçerek, Mersin-Adana ortaklığına yönelmektir.

Böylesine sağlıklı bir plan her anlamda zaten birleşmiş iki ili, geleceğe dönük turizm, ulaştırma, tarım gibi alanlarda uyumlu biçimde entegre etmeyi sağlayacaktır.

Yakın zamanda faaliyete geçecek hızlı tren sayesinde iki ilden çok, Çukurova metropolünün büyük semtleri haline gelecek olan Adana-Tarsus-Mersin’i kader bir kez daha ayrılmayacak biçimde birleşmeye zorlamaktadır.

Çöp, arıtma gibi günümüzün, su gibi yakın geleceğimizin çözüme muhtaç sorunları, böyle bir ortaklıkla –üstelik fırsata dönüştürülerek- çözülebilir.

 

—Doğmadan ölen bugünkü Çevre Düzeni Planının geleceğe dönük projeksiyonları da bilimsel temellere dayanmayan yanlışlarla doludur.

Örneğin bu planda 2025 yılındaki Mersin nüfusu 5,5 milyon olarak tahmin edilmiştir.

Söz konusu rakamı doğru olarak kabul etmemiz halinde, her şeyi 2025 yılında 4 milyon nüfuslu bir Mersin kent merkezine göre planlamamız gerekir.

Oysa ne bu rakamın bilimsel bir yanı vardır ne de planın kendisi bu projeksiyona uygun olarak hazırlanmıştır.

Bu ortalamalar ışığında 2025 Mersin’ini tahmin etmek zor değil.

2008’de 71,5 milyon Türkiye 86 milyona ulaşacağına göre Mersin’in de 2 milyona yaklaşması en gerçekçi tahmin olarak öngörmek mümkün…

(Mersin Türkiye ile aynı oranda büyürse karşımıza 1,926 milyonluk bir il çıkıyor)

–Kaldı ki, açıklanan 2008 nüfus istatistikleri Mersin’ de büyümenin Türkiye ortalamasının altında kaldığını ve son bir yılda il genelinde 7 bin artarak 1,595 milyondan 1,602 milyona çıktığını gösteriyor.-

Sözün özü: Mersin Çevre Düzeni planı zaten ölü doğmuştu. Hukuk bunu tescillemiş ve olmayan yönetmeliğe istinaden hazırlanan planın ölüm ilamını onaylamıştır.

Demografik tüm göstergeler ve bu konuda söz söyleyecek en önemli kurumlar olan TUİK ve DPT verileriyle evrensel saygınlıktaki Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşların tahminleri 2025 yılında 86 milyonluk bir Türkiye’ yi işaret ediyor.

Şimdi Adana ve Mersin mümkün olan en kısa zamanda ve mümkün olursa bir araya gelerek 21. yüzyıla yakışır, çevreye ve bireye saygılı yeni ortak stratejilerine uygun Çevre Düzeni Planlarını yeniden hayata geçirmek zorundadırlar.

 

abdullahayan@gmail.com

Doğmadan ölen Çevre Planı…” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s