Deniz üstü kirası İzmir’de 4100, Mersin’de 300 lira..

Eskiden kafasına esen, dilediği denizin uygun yerinde balık çiftliği kurabiliyordu.

Avrupa Birliği başka alanlarda olduğu gibi bu konuda da evrensel koşullara uygun standartlar getirdi.

Yoğun kirliliğin Ege’ yi mahvetmesinin ardından Türkiye’ de uyandı ve Balık Çiftliklerini zapt-u rapt altına almaya başladı.

Koyların ölme riskine karşı, artık kıyıdan belli uzaklık, derinlik gibi kıstasların göz önüne alındığı açık deniz balıkçılığına doğru bir kayış söz konusu.

Ege’ den kovulan balık çiftlikleri kendilerine yeni mekan ararken Tarım Bakanlığı nedense adres olarak Mersin’i gösterdi.

Bu konuda Mersin dinamikleri geçen zaman içinde epeyi mücadele verdiler.

O mücadele sayesinde bugüne kadar yeni Balık Çiftlikleri Mersin’de üretime geçemediler (Yenileri geçemediyse de, Narlıkuyu gibi doğa cenneti bir koyun kalbinde ve kıyıda insanın yüreğini kanatan o ilkelliklere neden engel olunmaz, Çevre Müdürlüğü neden gereğini yapmaz, sorularının yanıtı olmadığını biliyorum.)

Şimdi yeni ve çok ciddi bir tehlike daha kapımıza dayanmış durumda…

Yazım İl Özel İdaresini ve Valiliği ilgilendiriyor biraz da…

Geçmişten farklı olarak ülkemizde de balık çiftlikleri artık kullandıkları deniz üstü alanı İl Özel İdaresinden kiralamak ve dönüm başına belirlenen belli yıllık kullanım bedelini ödemek zorunda.

İşte Mersin’i bekleyen gizli tehlike de burada…

Balık çiftliği kuracak olanların işgal edecekleri deniz alanını İl Özel İdarelerinden kiralarken ödeyecekleri ücretler ilden ile farklı..

Türkiye’ de bu konuda bırakın uyumu, ilden ile uçurumlar söz konusu…

Örneğin İzmir İl Özel İdaresinin yetki alanına giren bir bölgede balık çiftliği kurmak isteyenler dönüm başına 4.100 TL öderken, Mersin’ de aynı ücret 300 TL’ ye iniyor…

Orta boy bir balık çiftliği ortalama 50 dönüm civarında..

Bu durumda 50 dönümlük balık çiftliği kurmak isteyen bir girişimci Mersin İl Özel İdaresine yılda 15 bin lira öderken, aynı girişimci aynı tesisi İzmir’de kurma durumunda 205 bin lira ödemekle karşı karşıya kalacak.

Ordu gibi turizmden çok balıkçılığın öne çıkması gereken bir ilde bile dönüm başına 450 lira olarak belirlenen deniz üstü kiralama ücretinin Mersin’ de 300 lira olarak belirlenmesi başlı başına bir gizli teşvik anlamına geliyor.

Bir yandan turizme darbe vurması kaçınılmaz olan balık çiftliklerine karşı çıkan yıllardır mücadele eden Mersin’ in dinamikleri, kurumları, bireyleri…

Bir yandan da adeta balık çiftliklerine başka yere gitmeyin bize gelin diye davetiye anlamına gelen İl Özel İdaresinin tarifesi…

Mersin Valisinin duruma müdahale etmesi ve en azından İl Özel İdaresinin Türkiye’ nin en ucuz tarifesini belirleyerek, Mersin’de hiç kimsenin istemediği balık çiftliklerini teşvik anlamına gelen bu ücretlendirmeyi yeniden gözden geçirmesi gerekiyor…

Et fiyatlarının el yaktığı Türkiye elbette protein eksiğinin bir kısmını kültür balıkçılığından sağlamak zorunda. Ama bunu yaparken doğal cennetlerini böylesi sudan ucuz kiralama bedellerinin gizli teşvikleriyle öldürmemek kaydıyla…

İşte Türkiye’de bazı illerde uygulanan deniz üstü kiralama ücretleri:

Mersin     300 TL
Ordu        450 TL
Aydın   1.750 TL
Muğla   1.800 TL
İzmir    4.100 TL

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s