Mersin’in küçük sorunları…

Aylardır dünyada, çevremizde baş döndüren gelişmelere yetişelim derken Mersin’i ihmal ettiğimizin farkındayım.

Çoğu arkadaşım da ince yollu sitem ederken aynı konuya değiniyor…

-Yahu dünyadaki ekonomik krizi, kuzey Afrika’dan Suriye’ye bölgedeki büyük değişimi, Arap baharını, son nefesini veren hasta görüntüsündeki Avrupa’yı boş verip, yazılarında ara sıra Mersin’e, şu hepimizi ilgilendiren küçük sorunlara da değinsen.

Doğru söze ne denir?

Yerden göğe haklılar.

Aslında bu kentte yaşıyor, havasını soluyoruz.

İyi veya kötü giden her şey hepimizi ilgilendiriyor, yeri geldiğinde canımızı yakıyor.

Aylardır ele almayınca baktım da, yazacak epeyi konu birikmiş.

Birkaç yazıda o konuları ele almaya çalışacağım…

**

Geçen yıl, “Mersin’de yaşayanları kentlilik bilinci ve sorumluluğuyla, kimi sorunlara kafa yormaları, çözüm üretmeleri” kaygısıyla 25 civarında insan bir araya geldik. Derdimiz ayda bir kez bir araya gelerek sohbet etmek, sohbet ederken de Mersin’in karşılaştığımız ve önemli gördüğümüz kimi sorunlarını tartışmak, sonunda da ortaya çıkacak önerileri bulabildiğimiz yetkililere iletip, çözümler geliştirilmesine yardımcı olmaktı.

Örneğin ilk etapta her gün biraz daha içinden çıkılamaz hale gelen kent içi trafiğini masaya yatırdık. Herkes gördüğü aksaklıkları, neler yapılabileceğini dilinin döndüğünce anlattı. Tüm sorun ve önerileri kendi aramızda tartışmakla kalmadık, bir toplantımıza konuk olan sevgili Valimizin talebi üzerine rapor haline getirip hem kendisine hem de konunun asıl muhatabı Büyükşehir Belediye Başkanına dosya halinde sunuldu.

Ne mi oldu?

Kocaman bir hiç…

Aslında Mersin’in; İstanbul, Ankara, İzmir gibi ciddi trafik sorunu yok. Sorunları yönetememe sorunu var.

Örneğin kent içi trafiğin ana omurgasını oluşturan sahildeki Adnan Menderes ve GMK bulvarları.

Adnan Menderes bulvarı son yıllarda akşamları evlerine dönen Mersin’lilerin kabusu haline geldi. Sebebi de birkaç kavşaktaki tıkanma…

Bu kavşaklara akşam belli saatlerde müdahale edilse büyük rahatlık sağlanacak.

Veya toplu taşıma yapan minibüs ve otobüslerin sabah ve akşam trafiğini felç ettikleri, neredeyse tüm şeritleri işgal ettikleri GMK bulvarı…

Son günlerde yeniden düzenlenen bulvarda bu araçlar için oldukça geniş cepler yapıldı. Belirlenen cepler dışında yolcu indirip bindirmelerine engel olunsa, kameralarla zaten gözetlenen yolda yasağa uymayanlar belirlenip cezalandırılsa kentin sabah ve akşam trafiği büyük oranda rahatlayacak.

Ama bu kadarını bile beceremiyor Mersin…

Olan da sabah işine, akşam evine dönmeye çalışanlara oluyor. Fatura kaybolan zaman, harap olan sinirler, boşa harcanan yakıt olarak bir biçimde hepimize kesiliyor.

Bırakın büyük metropolleri çevremizdeki G.Antep, Adana, Kayseri, Konya, Antalya pek çok çağdaş yöntemi kent içi trafik için hayata geçirirken bu kadarını bile beceremeyen Mersin…

İki kavşağı belli saatlerde trafiğe kapatamayan, toplu taşıma araçlarını kafalarına estiği yerde yolcu indirip bindirmekten vazgeçiremeyen bir kent.

Bunu beceremedikten sonra doğu girişinin düzenlenmesi, Organize Sanayi bölgelerini şehre bağlayacak yeni yollar, eksikliği her an biraz daha hissedilen yeni otoyol bağlantı noktaları ve liman trafiğini şehir içi trafiğiyle buluşturmadan doğrudan şehirlerarası yollara ulaştıracak kavşak gibi projeleri konuşmak bile anlamsızlaşıyor…

Yerel ve kimisine göre küçük bu tür sorunları anlatmayı sürdüreceğim.

Umudum yok ama bakarsınız duyan olur, gören olur…

Hatta kendisi için küçük, bizim için büyük adımı atacak biri çıkar da kahraman diye alkışlarız…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s