Spor Bakanları ne zaman istifa eder?

Kimseyi merakta bırakmaya niyetim yok.

O nedenle en başında sorunun cevabını vereyim de, detaylarını merak eden okur nasılsa…

Eskiden sadece yolsuzluğa bulaşanlar – o da halka hesap veren, demokratik ülkelerde olurdu- istifa etmek zorunda kalırlardı ama artık küresel örgütlerle çatışanlar, ülkelerinin üstlendiği organizasyonları becerisizlikleriyle savsaklayan, yüzüne gözüne bulaştıranlar da çaptan düşüyor ve istifa etmek zorunda kalıyorlar.

Örnek mi? Sanırım detayıyla okuyan herkesin ilginç bulacağı bir hikâyedir anlatacağım.

Brezilya bizden çok uzak, bize göre çok büyük ama kimi yanlarıyla epeyi benzeyen bir ülke…

230 milyon nüfusuyla Türkiye’ nin neredeyse üç katı ama gelişmekte olan ülkeler arasında birlikte anılmaktayız.

Faşist diktalarla aynı dönemlerde tanışmış, neredeyse aynı yıllarda da o pislikleri sırtımızdan atmış iki ülkeyiz.

Örneğin Türkiye 1983 seçimleriyle ağır aksak sivilleşmeye niyetlenmiş, Brezilya ise 1985’ te.

2002 seçimleriyle iki ülke farklı eksenlere doğru kırıldı. Türkiye AK Parti iktidarlarıyla muhafazakâr demokrat anlayıştan beslenen yönetimlerle tanıştı. Aynı yılın neredeyse aynı günlerinde Brezilya ise tarihi boyunca ilk kez Komünistleri bir araya getiren ve sol damardan beslenen Lula De Silva’ yı iktidara taşıdı.

Ama ne Türkiye de, ne Brezilya da korkulan olmadı. Başlarda ihtiyatla yaklaşılan iki farklı iktidar serbest piyasa ekonomisi kurallarını işleterek o güne kadar dünya sıralamalarında yer almayan çok etkisiz iki ülkesini gıptayla izlenen seviyelere hızla çıkardılar.

Silva başarıyla yönettiği Brezilya Cumhurbaşkanlığını anayasanın koyduğu kural gereği 2010 Ekiminde bıraktı.

3 Ekim 2010 günü, 130 milyon seçmen yeni Başkanı belirlemek üzere sandık başına gitti. Askeri rejimin çöplüğe gömüldüğü 1985’ ten sonraki altıncı seçimdi bu ve Başkanlığı dönemince Lula’ nın yanından ayrılmayan, kurduğu Hükümetin önce Enerji Bakanlığını sonra da Genel Sekreterliğini üstlenen bir zamanların işkencelerden geçmiş militanı Dilma Roussef yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Ülke tarihinde ilk kez bir kadın cezaevinden Başkanlığa giden muhteşem yolculuğa çıkmış ve hedefe de varmıştı.

Eski sol jargonu bir yana bıraktı, serbest piyasa ekonomisi ile yoksulların sosyal taleplerini iyi biçimde dengeleyerek ülkesinin küresel krizden daha az etkilenmesini de sağlamaya çalıştı Dilma.

Ama ilginç gelişmeler yaşanıyor son günlerde Brezilya’ da…

Geçmişinde yolsuzluklardan çok çekmiş ülke, akçalı ilişkilere en uzak olması gereken Komünistlerin iş başında olduğu yönetimlere yönelik iddialarla sarsılmakta.

Dilma’ dan önce de Lula’ nın başarılı performansının en önemli ismi ve mimarı Maliye Bakanı Polloci’ ye yönelik benzer iddialar 2005’ te ortaya atılmıştı ama siyasetin doğasında olan “çamur at” izlenimi olan deli saçmalıklarını kimse ciddiye bile almadı.

Oysa Dilma’ nın bir yıllık iktidarı bu alanda yeterince vukuatlarla dolu.

Önce partiye ve kendisine yakın “topraksız köylüleri, topraklandırma girişimi” adlı örgütün başındaki isim, işgal edilen zenginlere ait toprakların boşlatılması karşılığında rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alındı.

Ama doğrudan Hükümetle ilgisi olmayan ismin tutuklanması Hükümetin karizmasını etkilemedi.

Son bir iki ayda ise hayli ilginç gelişmeler yaşanmaya başlandı Brezilya’ da…

Kimi iddialara muhatap olan Tarım, Turizm, Ulaştırma ve Sanayi Bakanları ile Genel Sekreter Başkanla yaptıkları görüşmenin ardından sessizce görevlerini bıraktılar.

O istifalar bile gerillalık günlerinden beri yolsuzlukla mücadele eden Dilma’ yı yıpratmadı, aksine kamuoyu yoklamaları Brezilya halkının istifalar nedeniyle kendisine desteğini arttırdığını ortaya koydu.

Ama Hükümetin başında dolaşan kara bulutlar o beş önemli ismin ayrılmasıyla dağılmadı. Dilma son olarak komünist Partinin önemli isimlerinden Spor Bakanı Orlando Silva’ ya da işten el çektirmek zorunda kaldı.

Orlando Silva hakkındaki iddialar yenilir, yutulur cinsten de değil. Üstelik istifası da kesmedi kimseyi. Dünya Futbolunun en güçlüsü Brezilya’ nın FİFA tarafından 2014 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak ülke olarak seçilmesiyle başlayan süreç Silva için sonun başlangıcı oldu.

FİFA yönetimi yapılacak yatırımlar konusunu ağırdan alan Bakanı önceleri uyarmakla yetinirken son günlerde sıkıntısını tüm dünya ile paylaşmaktaydı zaten.

Silva bu uyarı ve eleştirileri kulak ardı ederken, başlarda mahcup ifadelerle medyada yer alan kimi iddialar işin tuzu biberi oldu.

Yazılanlara göre Dünya Kupası fonlarının bir kısmı yoksul çocukların spor yapacağı semt sahalarına ayrılmıştı ve Bakan işte bu fonları zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Başlarda Bakan ve Başkanın ciddiye almadığı iddialar son günlerde kimi belgeler eşliğinde ağızlara sakız olunca, iki çok gelişme yaşandı Brezilya’ da…

Önce Spor Bakanı Başkan ile görüşmesinin ardından mikrofonların karşısına geçip istifa ettiğini açıkladı.

Mesele istifayla da kapanmadı…

Federal Başsavcı yazılıp, çizilenleri ciddiye almış olmalı ki, Yüksek Mahkemeye başvurup artık düz Milletvekili konumundaki Silva hakkında soruşturma talebinde bulundu.

Yüksek Mahkeme Yargıçlarından Carmen Rocha bugünlerde Spor Bakanlığından talep ettiği fonların harcama detaylarını içeren kayıtları beklemekte…

Yargı süreci nasıl sonuçlanır bugünden bir şey söylemek mümkün değil…

Ama bilinen bir şey var…

İşgüzar bir Spor Bakanı yüzünden Brezilya 2014 Dünya Kupası nedeniyle FİFA’ nın kılı kırk yaran izlemesi altında ve ortaya çıkacak gecikme ülkenin sadece itibarını zedelemekle kalmayacak, 2016 Olimpiyatlarını da tehlikeye atacak…

Çünkü Rio De Janerio 2016 Yaz Olimpiyatlarının ev sahibi ve şimdiden kolları sıvamak zorunda…

Bu yazıdan çıkarılacak ders var mı derseniz?

Hiç kimseye bir şeyler anlatmak derdinde değilim…

Sadece dünyanın şeffaflıkta geldiği yere hayli yakışan bir örnek, Brezilya’ nın ve Spor Bakanının başına gelenler…

Sanırım herkesin çıkaracağı dersler vardır bu anlattıklarımdan…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s