Büyükşehir Belediyelerinin sınırları yeniden çizilirken…

Van depremi nedeniyle Başbakan’ ın bu kez daha kararlı ifadeyle dile getirdiği görüşler kısa zamanda yasalaşıp hayata geçirilirse –ki öyle anlaşılıyor- Türkiye genelindeki Büyükşehir Belediyelerinin hem sayısı artacak hem de yeniler yanında mevcutlar sil baştan ve bu kez farklı kriterle düzenlenecek.

Erdoğan’ın ta Haziran seçimlerinden önce yaptığı açıklamalarından anlıyoruz ki, AK Parti en kısa zamanda ama en geç 2012 sonunda Büyükşehir Belediye kanununu değiştirecek. İlçeleri de il merkezi sınırlarının içine katarak, Mardin gibi 400 bin civarında nüfusa sahip Belediyelerin bile il genelindeki nüfusunu esas alarak Büyükşehir Belediyelerine dönüşmelerini sağlayacak. (Yerel seçimleri doğrudan etkilediği için yasanın 2014 seçimlerinden bir yıl önce hayata geçmesi gerekiyor)

İş Van, Malatya hatta biraz gayretle Mardin’ in Büyükşehir Belediyesi olmasıyla kalmayacak. Bu Büyükşehir Belediyelerinin sınırlarını belirleyen 2004’teki ünlü “pergel yasasında da bir takım düzenlemeler yapılara, Büyükşehir Belediyelerinin sınırları “Mülki İdare Sınırları” olarak tanımlanacak.

Aslında 2004’teki yasada, İstanbul ve Kocaeli sınırları böyle çizilmiş, bir başka ifadeyle Valiliğin yetki alanına giren her noktanın bu iki kentte Büyükşehir Belediye hudutlarına dâhil edilmesi sağlanmıştı.

Hükümet Meclisten aldığı yetkiyle İmar ve İskân Bakanlığını Şehircilik Bakanlığına dönüştürdü.

İkinci aşamada mevcut 16 Büyükşehir Belediyesini 29’a çıkaracak. Üstelik eskisinden farklı olarak, nüfusla orantılı yarıçap hesabından da vazgeçilerek, bu Büyükşehirlerin sınırları Mülki İdare Sınırları olarak tanımlanacak.

Belde Belediyeleri en yakın ilçelerin mahallelerine dönüşürken, ilçeler de Büyükşehir Belediye Meclislerinde yer alacak. Yıllardır her fırsatta eleştirdiğimiz, 100 binlik Çevre Düzenleme Planlarını Ankara’nın yapması uygulamasına son verilirken, bu görev Büyükşehir Belediyelerine ait olacak.

Uygulamanın hayata geçmesi Mersin adına gerçekten bir devrim anlamına geliyor.

Örneğin kıyı yağmasının en önemli ayaklarından birini oluşturan, alt yapı anlamında hiçbir yatırım yapmaya mecali olmasa da, inşaat ruhsatı verme şampiyonu pek çok belde Belediyesinin kapısına zincir vurulacak. Büyükşehir Belediyeleri bir yandan hizmet götürürken, imar düzenlemeleri de tek elden ve yasa/yönetmeliklere uygun biçimde yürütülecek.

Kısaca kıyı yağmasının önüne geçilmeye çalışılacak, en azından denetim ve sorumluluk konusunda günümüzdeki anarşi ve kaosu önleyecek ve muhatap olarak Büyükşehir Belediyelerini gören yeni bir anlayış geliştirilecek.

Buraya kadar olumlu yanlarını anlatmaya çalıştım önümüzdeki günlerde en çok tartışacağımız konunun.

Gelelim olumsuzluklarına…

Mülki İdare Sınırları dediğimiz vakit Mersin’in bugün fiziki uzaklık nedeniyle zorlandığı tabloda yaşanan sorunlar Büyükşehir Belediyesinin de karşısına çıkacak. Örneğin Mut, Gülnar, Aydıncık, Anamur gibi ulaşılması yarım gün süren ilçelerin önemli yetkilerinin çoğunun Büyükşehir Belediyesine aktarılması, problemleri de getirecek yanında.

Bunun tek çözümü var.

Mersin’in doğusunda Tarsus ve batısında Silifke merkezli iki yeni İlin kurulması. Böylece Mülki İdare Sınırlarının kurulacak yeni İllerle birlikte ele alınarak tanımlanması.

Seçim toz dumanı arasında yeterince tartışmasak ta, önümüzdeki dönemde Yerel Özerklik ile birlikte epeyce konuşacağımız hatta kavga edeceğimiz nur topu gibi yeni bir konumuz olacağı kesin.

Üstelik kıyı yağmasına dayalı pek çok çıkar grubunun rahatının bozulacağı, en azından oyun planlarının değişeceği bir dönem olacak bu.

Milyar dolarlık rantlara dayalı kıyı projelerine bel bağlayanlar, küçük kıyı Belediyelerinin kapılarında ruhsat kovalayanlar, köprüden önceki son çıkış noktasına yaklaşıyorlar…

Benden söylemesi…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s