Olası Mersin seçim tablosu…

7 Haziran seçimlerinde kayıtlı 1,2 milyon seçmenin 1 milyon 54 bininin oy kullandığı Mersinde geçerli toplam oy sayısı 1 milyon 45 bin oldu.

İki seçim arasındaki 5 aylık sürede ciddi bir yeni seçmen artışı olmadığı resmi açıklamalardan da anlaşıldığına göre böylesi bir veriden yola çıkmak yanıltıcı da olmaz. (Türkiye genelinde 1 Kasım günü sandığa gidecek yeni seçmen sayısı 340 bin olduğuna göre bundan Mersin’in payına düşecek seçmen 7 bini geçmez ve bu da sonuçları fazla etkilemeyecektir)

7 Haziran seçimlerinde sıralama CHP %29 (28,95), AK Parti %26 (25,88), MHP %25 (24,8) ve HDP %18 (17,85) şeklinde gerçekleşti ve 11 milletvekilliği 3-3-3-2 olarak dağıldı…

Bu yazıda cevap arayacağımız soru 7 Haziranda ortaya çıkan sonuçların 1 Kasımda değişip değişmeyeceği…

Yazacaklarım sonunda bir tahmin ve seçime saatler kala bunun aynı zamanda risk taşıdığının da farkındayım.

Buna rağmen can çıkar, huy çıkmaz misali 1 Kasım akşamı Mersin’ de nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızla ilgili bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.

7 Haziran seçimlerinden önce olası Mersin sonuçlarını kestirmek daha kolaydı. Orada bilinmeyen HDP’ nin durumuydu. HDP’ nin Türkiye genelinde barajı aşıp aşmayacağı ve Mersin’ de bugüne kadar AK Partiye oy vermiş muhafazakâr Kürtlerin oyunu alıp almayacağı sorularına cevap bulunduğu sürece en azından Milletvekili sayılarını kestirmek zor değildi.

Zaten Mersin sonuçları da bu sorular çerçevesinde şekillendi. HDP hem Türkiye’ de barajı tartışmalara yer bırakmayacak kadar yüksek oy oranıyla yıktı hem de bağımsız adayla girdiği 2011 seçiminde aldığı oyu iki katına çıkardı.

5 aylık sürede ülkenin geldiği durum ortada ve HDP’ yi bir kez daha baraj altı bırakma hesapları buzla tuz olmuş durumda.

HDP’ nin baraj sorunu yaşamayacağı ve kendisine gelmiş Kürt oylarını AK Parti iktidarının takındığı tavrın da desteğiyle kaybetmeyeceği gerçeği artık iyice belirginleştiğine göre 1 Kasım akşamı Mersin’ de 11 Milletvekilliğinin en azından 10’ u sandıkların açıldığı ilk bir saat içinde ortaya çıkacak.

Ya son Milletvekilliği?

İşte orada işler karışacak gibi.

Çünkü son Milletvekilliğini kimin aldığı büyük olasılıkla yurt dışı oylar yanında epey zaman alacak itirazlar sonuçlanmadan anlaşılmayacak.

Peki o son Milletvekilliği için kimler çekişecek?

Onun da cevabını vereyim: CHP 4. Milletvekilliğini almak, MHP 3. Milletvekilliğini kaybetmemek için epeyi ter dökecek ama sonucu birkaç bin oy belirleyecek.

Örneğin CHP Mersin genelinde oylarını 25 bin civarında arttırır ve bu oyların 15 binini MHP’ den alırsa 4. Milletvekilliği için gerekli yaklaşık 80 bin oyu elde eder ve CHP’ nin belki de 1-2 bin oyla elde ettiği bu altın Milletvekilliğini kaybetmeye en yakın parti MHP gibi duruyor. (Kamuoyunda HDP’nin 2. Milletvekilliğiyle ilgili de tartışmalar var ama hesaplar gösteriyor ki bunun için HDP’ nin 30 bin civarında oy kaybetmesi gerekiyor ki, olasılığını herkes kendi cephesine göre değerlendirebilir)

Türkiye’de uygulanan D’Hondt sisteminden yola çıkarsak Mersin’ de 11. Milletvekilliği CHP’ nin 7 Haziran’da aldığı 298,4 bin oyu 320 bine çıkarması ve MHP’ nin aldığı 255,7 bin oyu 240 bin altına düşürmesiyle pek ala mümkün…

Bu gerçekleşir mi?

Elbette yanıtı hayli zor bir soru ama şu kadarını söyleyeyim: Gerçekleşme ihtimali var… (Simülasyona göre CHP 319 bin oy alsa bile 3. Milletvekilliğinde kalabilir ve bin oyla 4. Milletvekilliğini kaybedebilir)

Bu nedenle ve yasaklara girdiği için bugün burada paylaşamadığım tarafsız anketlere bakarak söylüyorum. CHP ve MHP adına bıçak sırtı bir seçime ve hatta oy sayımına hazırlıklı olun…

CHP ve MHP’ yi hatta HDP’ yi yazdın da AK Parti bu denklemlerin neresinde sorularına gelince;

AK Partinin Mersin’ de 4. Milletvekilliğini alması için 7 Haziran oylarına 60 bin yeni oy ilave etmesi gerekiyor. 2 Milletvekilliğine düşmesi için de 27-30 bin oy kaybetmesi…

İkisi de mevcut trend ışığında hayli zor…

Peki durumunu korumuş bir AK Parti tablosu olası bir yeni hükümette Lütfi Elvan’ a koltuk getirir mi?

Onu da 1 Kasımdan sonra konuşuruz nasılsa…

7 Haziran Mersin sonuçları ve D’Hondt sistemine göre dağılım hesaplaması:

         
CHP 298,4 (1) 149,2 (5) 99,5 (8) 74,6
AKP 266,7 (2) 133,4 (6) 89    (10)  
MHP 255,7 (3) 128    (7) 85    (11)  
HDP 184    (4)   92    (9)    

 

Tablodan görüleceği gibi CHP 4. Milletvekilliği hesabında ortaya çıkan 74,6 bin oyu 80 bine çıkarır ve MHP 3. Milletvekilliğini kazandığı 85 binden 80 bin altına indirirse son Milletvekilliği bakımından dananın kuyruğu kopacak.