Bilgi çağı ve demokrasi…

Yazmak, paylaşmak istediğim o kadar çok konu birikti ki…

Ama parmaklarım bir türlü klavyeye gitmiyor.

Oysa özellikle de teknolojide her gün hatta her an, insanlığın yaşamını, geleceğini etkileyecek öylesine baş döndürücü gelişme var ki, adım gibi eminim, onlardan bahsetmek bile şu karabasan gündemin dışına çıkma, havayı dağıtma adına hepimize iyi gelecek.

Ya da, teknoloji ile bildiğimiz tüm ekonomik anlayışı, bugüne kadar değişmez sandığımız nice alışkanlığı, baştan aşağı yıkıp yeniden kurgulayacak öylesine gelişmeye tanık oluyoruz ki, bunları konuşmak, olumlu olumsuz yönleriyle tartışmak hem gerekli hem de gelmekte olan dalgayı karşılamak, en azından yaratacağı hasarları en aza indirmek bakımından oldukça yararlı.

Erteleyip öteledikçe bedeli çok daha ağırlaşacak bu türden konuları ıskalıyoruz. Ve korkarım ki, bir türlü yüzleşmediğimiz için de, her gün neredeyse tüm sorunlar biraz daha ağırlaşıyor.

Yapay zekanın; eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye hayatın tüm alanlarını nasıl değiştirip dönüştürmekte olduğunu anlamaya çalışmak şöyle dursun, sosyal hayatın şu son birkaç yılda bile nereden nereye savrulduğunu izleme dışında da yapılması gereken çok şey, atılması gereken nice adım olduğunu anlamaktan uzağız.

Belli yaşa gelmişlerin “hey gidi günler hey” diye eskileri anımsayıp hüzünlenmesi dışında kalan teknolojiye çok daha yatkın olması gereken gençlere bakıyorum da genel hal ve gidiş umut verici mi?

Aksine ben çok karamsarım.

Düne kadar rakip bile görmediğimiz kimi ülke, almış başını öylesine koşuyor ki, bırakın onları geçmeyi, nal toplamaya bile mecalimizin kalmayacağı bir sürece doğru savrulduğumuz çoğumuzun kabul edemeyeceği bir olgu…

Çok güzel okul binaları, dünyaya parmak ısırtan hastaneler inşa ediyoruz da, içlerini doldurma konusunda gerçekten dünyaya ayak uydurabiliyor muyuz?

Nitelik ve nicelik meselesinde nicelik sorununu aşsak bile iş niteliğe geldiğinde durumumuz ortada ve gerçekten dibe doğru gitmekteyiz.

Yerel gündeme takılan birkaç konudan yola çıkıp benzer alanlarda dünya nereye doğru gidiyor sorularına yanıt aramaya çalışacaktım ama daha tuşlara dokunurken karamsarlık kaplıyor her yanımı.

Örneğin Mersin’ in en büyük girişimci kitle örgütlerinden biri olan MTSO, son aylık değerlendirme konusu olarak sanayi 4.0′ ı ele alıyor…

Alkışlanacak, kutlanacak bir seçim…

İyi de eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda ve hepsinden önemlisi demokrasi de 4.0′ ın neresindeyiz sorularına cevap vermeden tartışılabilir mi sanayinin bu akıllara durgunluk verecek yeni evresi?

Kiminizin istihza ile karışık gülümsediğinizi, kiminizin dudak büktüğünü tahmin etmek zor değil.

Güç bela elde ettiği demokratik kazanım kırıntılarını bile kaybetmiş insanlara oturup, katılımcı demokrasinin yeni enstrümanlarını, yerelden başlayarak artık sadece sandığa gidip seçen değil, yaşamın her anında kendisini etkileyecek her gelişmenin tüm süreçlerine katılma döneminin gelip geçmekte olduğunu anlatmanın zorluğunun hatta anlamsızlığının farkındayım.

Ama dünyadan izole değiliz ve birileri bunu özlese hatta başardığını sansa bile, uzun süre böylesi bir ortamı sürdürmek, Türkiye gibi dünyaya eklemlenme konusunda geniş desteğe sahip genç nüfusu hayli yüksek bir ülke adına imkansız…

Çözüm?

Çözüm, yeniden tüm alanlarda dünyadaki gelişmelere kalınan yerden ayak uydurmaya çalışmak…

Türkiye yer altı, yer üstü zenginlikleri olan bir ülke değil.

İki önemli zenginliğimiz var: Biri bugün için geçerli ve yararlanılmazsa gelip geçecek olan genç, dinamik nüfusumuz, diğeri de  jeopolitik konumdaki yaşadığımız coğrafya.

Bize benzer nüfus yapısına sahip, ayağındaki prangaları kıran, bilgi çağının gereklerini yerine getiren kısacası başaranlar da var, başaramayıp yerinde sayan hatta debelenenler de…

Tercih ülkeyi yönetenlerin iradesinde olsa da, seçim şimdilik ve hâlâ bizim ellerimizde…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s