Kazananlar, kaybedenler… MTSO seçimlerinde ne oldu? -2-

Aşut’ un Yeni Meclis belirlendikten sonra -biraz da yeni başkan adayını işaret etmek üzere- verdiği yemek davetine 80′ den fazla yeni Meclis üyesi katıldı. O yemekte Şerafettin Aşut, destek veren ve verecek olan Meclis üyelerine teşekkür etmekle kalmadı, yeni Başkan profilini de noktası virgülüne kadar deklare etti.

Meclisin toplanacağı 6 Nisan Cuma gününe 12 saat kala, halen kendisinden umudunu kesmemiş olan ve son anda bir manevra ile şapkadan tavşan çıkararak ta olsa aday olacağını bekleyen yakın arkadaşlarını hayal kırıklığına! (bu yakın çevresinden isimlerin ifadesidir) uğratarak her türlü iletişim kanalını kapattı ve seçim sabahı Ayhan Kızıltan Başkanlığındaki liste ortaya çıkıncaya kadar deyim yerindeyse “yok oldu”.

Kritik 6 Nisan seçiminde Aşut’ un aday olmayacağını son anda öğrenen bazı bulanık su balık avcıları düzenledikleri toplantılarla nabız yokladılar ama en küçük bir desteği bile vermedi yeni Meclis üyeleri.

Böylece 1984′ te Mustafa Sözmen’ in ölümüyle noktalanan efsanevi dönemin ardından yaşanan gelgitler. Ticaret kesiminden gelen Ahmet Uyar ve Hamit Hayfavi’ nin Odaya yeni ama farklı kimlikler kazandırma çabaları ve Hayfavi’ nin özveriyle koltuğunu zamanından da önce Kadri Şaman’ a bırakması…

Şaman sadece bir sanayici değildi. Aynı zamanda Türkiye KOBİ’ lerinin güçlenip ayağa kalkması için de çaba gösteren Anadolu Sanayicilerinin Mersin’ deki mihenk taşlarından biriydi.

Ne yazık ki, erken kaybettik Kadri Şaman’ ı…

Ve o erken kayıp Şaman’ ın iki başkan yardımcısından biri olan Aşut’ u kendisinin de beklemediği bir anda Başkanlık koltuğuna oturttu.

O günden bugüne; yüklendiği misyonu günahları, sevaplarıyla sürdürmeye çalışan Aşut ‘perde’ dedi ama dönemin perdesi kapanmış değil..

Hayfavi-Şaman-Aşut çizgisi, Aşut’ un aylar önce tarif ettiği “yabancı dil bilen, vizyoner” bir isimle Ayhan Kızıltan ile sürecek. Ayhan Kızıltan, babası rahmetli Refik Kızıltan beyin sanayicilik mirasını bugüne taşıyan isim. Umarım Kızıltan’ ın Oda başkanlığında Mersin makus talihini yenerek, hak ettiği yere bir an önce gelir. Kazanan Mersin olur…

Oda seçimlerinin kaybedenleri mi?

Hayli uzun bir konu bu. Üstelik dönemin koşulları gereği yazılacak bölümleri var, ileride yazılmak üzere hafızalarda saklanacak ayrıntılı ve hayli ilginç öyküsü de..

Ama 2013 seçimleri arifesinde adeta savaşa hazırlanır gibi Oda yönetimini almaya ant içmiş iki ekibi seçimlere birkaç saat kala iktidar partisinin il başkanlığında bir araya getirip, kazanması kesin Aşut ekibine yönetimi, karşıdaki ekibin liderine Meclis Başkanlığını münasip görüp zoraki nikah kıydıran siyasi iradeyle başlayan Odayı dizayn etme girişimleri 6 Nisan 2018 Cuma günü Meclis üyelerinin kahir ekseriyetiyle son buldu.

Eğer bu son noktaysa arada bir de 15 Temmuz sonrası kimi kamuoyunca yakından izlenip görülen, kimi gelişmelerinse pek bilinmediği gelişmeler var ki, yukarıda da vurguladığım gibi o yaşananların gizli açık aktörleri şimdilik susmayı ve köşelerine çekilmeyi tercih etmiş durumdalar.

Başta o suskunlar olmak üzere, yaşananlara tanıklık edenler; 2013 seçimlerinden başlayarak, ülkenin ve ülkeden soyutlanamayacak biçimde Mersin’ in en çalkantılı dönemlerini günün birinde çıkıp anlatır mı?

Vaktini tahmin etmek elbette zor ama gerçekleşmesi hayli yüksek bir olasılık bu…

O ilginç ayrıntıları zamana, zamanın akışına bırakıp ortaya çıkan sonuçla yetinelim ve yine kamuoyunun gözlerinden ırak bir detayla noktalayayım…

MTSO’ da ortaya çıkan sonucun ya da doğumun sancısız gerçekleşmesinde önemli paylardan biri de, eski Bakan Çağlayan’ ın düştüğü hataya düşmeyen ve yerel dinamikleri dizayn etmeye kalkmayarak, kent dinamiklerini özgür iradeleriyle baş başa bırakmayı tercih eden, Mersin’ in bugünkü kabine temsilcisi Lütfi Elvan’ ın…

Hem de son ana kadar siyasi hesaplarla islamcı elbiseli listeyi dizayn etmeye çalışan iktidarı temsil ettiğini iddia eden AK Partinin yerel aktörlerine inat, yarışa en küçük müdahalede bulunmadığı söylenen Elvan’ a, hem yeni yönetimin hem de tüm Mersin dinamiklerinin en azından “gölge etmediği için’ teşekkür borcu var.

Yeri gelmişken küçük bir detayı daha paylaşmakta yarar görürüm: Elvan tıpkı 2013’te Çağlayan’ ın yaptığı gibi en azından Meclisin içinden çıkacak yönetimin belirlenme sürecine müdahale etseydi ne olurdu? Belki partiye yakın bir iki isim yeni yönetimde yer alırdı ama o ‘bir yabancı elin dokunuşu” ciddi hasarlara da yol açardı. Nereden mi biliyoruz: Çağlayan’ ın zoraki çarşaf listesinin bir süre sonra çarşafa dolaşıp, iş yapamayan yönetim tarzının ve tavrının ortaya çıkmasından…

İyisi mi, desteklediği liste rakibine iki kattan fazla fark attığı an Aşut’ un perdeyi indiren mesajıyla toparlayıp noktalayayım makaleyi…

“Kim olduğunuzu bilin,

Ne istediğinizi bilin,

Neyi hak ettiğinizi bilin,

En çok ta haddinizi bilin”*

* Küçük bir not kamuoyunda epeyi yankılanan mesajı Aşut’ a sordum. “Aslında ben o sözleri kaybeden rakiplere değil, kazanan ekibime kulaklara küpe olsun diye yazdım” dedi.  Önemli bulduğum bu anekdotu da paylaşayım istedim…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s