10.1.2019

Yerel seçimlere doğru Mersin…  (AKP-MHP ittifakı, Tuna’ nın şansı)

20 yıldır seçimlerden önce tahminlerimi yazmakla kalmam, sonrasında da sonuçlar üzerinden ve verilere dayalı analizler yaparım.

İlk kez başıma geliyor ve ilk kez oturup bir şeyler yazmak gelmiyor içimden.

Ülkenin içinden geçmekte olduğu ve beni de derinden etkileyen ruh hali mi desem? Başka bir neden mi bilemiyorum ama ne kadar çabalarsam çabalayayım, bir türlü başaramıyorum..

Denemedim değil, ama daha ilk cümle içime sinmiyor ki, sonunu getireyim..

Zor, kolay neyse,  yine de bir şeyler anlatmaya çalışayım..

Yerel seçimler demişken bu makalede Mersin Büyükşehir Belediye seçimleriyle ilgili tahmin ve gözlemlerime yer vereceğim.

24 Haziran genel seçimleri yasal hale getirilen ittifaklarla ilginç bir deneyimdi, ondan da ilginç bir tabloyla gidiyoruz 31 Mart 2019 seçimlerine…

İlginç çünkü, yerel seçimlerde yasal olarak formüle edilmiş, çerçevesi çizilmiş ittifaklar yok ama tıpkı 24 Haziranda olduğu gibi iktidardaki AKP ile destekçisi MHP özellikle de Büyükşehir seçimlerine birlikte giriyorlar.

Birliktelik formülünü de şöyle geliştirdiler: 2014 Belediye seçimleri esas alınarak o gün hangisi hangi ilde kazandıysa bu seçime de o partinin göstereceği aday iki partinin ortak adayı gösterilecek.

Son beş yılda köprülerin altından epeyi suların aktığını gören AKP ve lideri Erdoğan, MHP lideri Bahçeli’ nin önerdiği formüle “sepeti koluna herkes yoluna” diyerek karşı çıktı…

Öyle ya; İstanbul, Ankara, İzmir için işler kolaydı. MHP’ nin hiçbir iddia taşımadığı bu üç ilde AKP’ yi desteklemesinden doğal bir şey yoktu. Ama sıra Adana, Mersin gibi 2014′ te MHP’ nin kazandığı iki ile gelince, AKP’ nin aday çıkarmayıp MHP adayına ram olmasının 24 haziran sonuçları ortadayken akılla bağdaşır yanı yoktu.

Gerçekten de 2014 seçimlerinde Adana ve Mersin Büyükşehir Belediye başkanlıklarını kazanan MHP, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde iki ilde de MHP birincilik bir yana AKP, CHP, HDP, İyi Parti’ nin ardından 5. liğe düşmüştü.

Ve tablo bu kadar aşikarken Bahçeli, Erdoğan’ dan iki ilde de MHP adaylarının desteklenmesini, AKP’ nin aday göstermemesini istiyordu.

Erdoğan şiddetle karşı çıktı öneriye ama gittikçe ağırlaşan ekonomik tablonun da etkisiyle sahadan gelmeye başlayan araştırma sonuçları bir süre sonra Cumhur ittifakının öyle kolay kolay dağılmasının pek te mümkün olmayacağını ortaya koydu.

Bahçeli bununla da kalmadı.

İttifak ortağının nasıl karşılayacağına aldırmadan önce Adana ardından Mersin Büyükşehir adaylarını açıklayıverdi.

Oysa ittifak mantığı gereği en azından kimin aday yapılacağı konusunda ortakların birbiriyle fikir teatisinde bulunmaları gerekirdi ama öyle olmadı.

Ve İstanbul, Ankara’ yı kaybetmeyi göze alamayan Erdoğan’ ın AKP’ si, Adana-Mersin’ i bir kalemde MHP’ ye bırakıverdi.

Sonuç mu?

Sonuç şu; 24 Haziran sonuçlarına göre Adana’ da 461 bin ve Mersin’ de 325 bin oy alarak birinci çıkan AKP, Adana’ da 156 bin ve Mersin’ de 145 bin oy alan MHP’ yi destekleyecek…

Ve kağıt üzerinde topladığınız vakit rahatlıkla ipi göğüsleyecek ittifakın ortak adayı Büyükşehir seçimlerini iki ilde de kazanıp koltuğa oturacak..

Formül tutar da böylesi hesaplara dayanan beklenti gerçekleşir mi?

Sorunun yanıtı artık klasikleşmiş siyasi ve sosyal olaylarla ilgili o ünlü deyimde saklı. O deyime göre de ‘siyasette iki kere iki dört etmez’…

Gerçekten de çok gerilere gitmeye gerek yok. Yakın tarih gösteriyor ki, iki kere iki, bazen beş hatta on beş, bazen de bir bile etmiyor.

Etmediği gibi, Mersin’ de MHP’ nin Adana’ dan farklı bir handikabı daha var. Adana’ da mevcut BŞ başkanını yeniden aday gösteren Bahçeli, Mersin’ de Kocamaz’ ı bir kalemde silip, yerine Toroslar belediye başkanı Hamit Tuna’ yı aday gösterdi.

Tuna şimdi bir yandan AKP oylarını toparlamaya çalışırken, partisince aday gösterilmemesi üzerine İyi Parti’ den seçime girecek olan Kocamaz’ ın kaçınılmaz olarak böleceği cephedeki hasarı en aza indirmek zorunda.

Tuna, Mersin’ de sevilen karşılığı da olan MHP adına bulunabilecek en uygun isim…

Ama bu özellikler AKP seçmenini firesiz sandığa götürür mü? Firesiz diyorum çünkü; Mersin oy dağılımına baktığımızda aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi AKP ile CHP arasında ciddi bir fark ta yok.

Bırakın MHP adayını firesiz desteklemeyi, kendi adaylarıyla girdiği 2004,2009 ve 2014 yerel seçim sonuçlarına bakıldığı vakit AKP Mersin seçmeni genel seçimlerde verdiği desteği, yerel seçimlerde aynı oranda vermiyor.

Özetin özeti; MHP adayı Tuna yerel seçimlerde Büyükşehir Başkanı seçilmek için birden çok sorunu göğüsleyip aşağıdaki sorulara olumlu cevap bulmak zorunda:

– Ekonomik krizle boğuşan ve AKP’ ye en azından uyarı verme olasılığı hayli fazla AKP seçmenini en yüksek katılım oranıyla sandığa götürebilecek mi?

– Kendi adayıyla girmediği seçimde AKP teşkilatı hangi motivasyonla sahaya inecek te ittifak ortağı için oy isteyecek? AKP seçmeni de sandığa gidip başka partinin adayına oy verecek?

– Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ ın bölme riski de olan, üstelik tüm belediye imkanlarını sonuna kadar kullanacağı bu süreçte; Tuna, AKP bir yana, kendi oy tabanını diri tutup, firesiz biçimde sandığa götürebilecek mi?

%20′ ye yaklaşan ve seçimlerin kaderini etkilemesi kaçınılmaz HDP’ yi ihtimal dışı tutsak bile üç adayla girilecek Mersin Büyükşehir seçiminde ipi göğüslemek için %35-40 arası oranda oy gerekiyor ve MHP adayı Tuna yukarıdaki sorularda yer alan riskleri giderecek performans ile bu oranları yakalamalı…

İmkansız mı? Elbet değil ama çok zor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s