Sokağa çıkma yasağında doğrular,yanlışlar)

Havaların güzel olması nedeniyle ne yaparsanız yapın insanları evde tutamayacağınız bu hafta sonunda sokağa çıkma yasağı prensipte doğrudur. (Bundan sonra da salgının seyrine göre farklı sürelerle yinelenebilir)

Yanlış olan 9 nisan günü alınan ve metne dönüştürülen kararın apar topar 10 Nisan günü yasağa 2 saat kala açıklanmasıdır.

Kimse halkı marketlere hücum ettiler diye eleştirmesin.

Bu milletin genlerine işlemiş bir sokağa çıkma yasağı korkusu vardır.

Unutulmasın sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan askerin sokağa indiği ve bir daha da kışlasına dönmediği o korku dolu günleri..

İşte o korkunun yarattığı telaştır insanları fırınlara, marketlere hücum ettiren.

Yasak kararı bir gün öncesinden açıklansa ve halka bunun sadece iki gün süreceği anlatılsa kimse canını dişine takıp o marketleri yağmalamaz.

Sokağa çıkma yasağından önce insanların sokaklarda sergilediği tablo bu ülkede tarafsız, bağımsız, halkın inanacağı bir medyanın önemini de göstermesi bakımından değerlendirilmeli..

Medyada doğan boşluk sosyal medya ile dolarken, o mecradaki kulaktan kulağa yayılan asılsız haberler, sokağa çıkma yasağının iki günle başlayıp çok daha uzun zaman süreceği gibi iddiaların da ortaya atılmasına yol açtı.

Prensipte doğru olan karar, açıklamanın anlaşılmaz ve kabul edilemez biçimde geç yapılması nedeniyle yüze göze bulaştırılmıştır.

10 Nisan 2020 akşamı ortaya çıkan kaotik tablonun yaratıcısı bellidir. Ama o fail ortadayken kimsenin can derdine düşen halkı ‘cahiller’ diye suçlamaya hiç mi hiç hakkı yoktur..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s