Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…

Yıllardır Mersin’ in mevcut ve 15 yıl sonraki nüfus projeksiyonları ve o projeksiyona dayalı en çok yolcunun taşınacağı ‘pik saatler’ göz önüne alınsa bile, bu kentin metro gibi hayli pahalı ve taşıma gelirlerinin hiçbir zaman rantabl biçimde yatırım portresini karşılamayacağı gerçeği karşısında Ulaştırma Bakanlığı ve hükümetten metro yatırım izni alamayacağını iddia ettim.

Etmekle de kalmadım, Mersin Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı ulaşım master planında 2030 yılı itibariyle dahi, en yoğun yolcu taşıma saatlerinde 18 bin yolcunun üzerine çıkamayacak kapasite nedeniyle metro yatırım izni verilse bile bunun gereksizliğini savundum.

Yeni de değil bu konudaki görüşlerim…

2004′ ten beri Mersin’ in en önemli sorunu olan toplu taşıma projelerine kafa yoruyorum, bu konuda sayısını unuttuğum makaleler kaleme aldım.

Bu konuda son kaleme aldığım “Mersin’ i yeniden metro masallarıyla avutmayın…”  başlıklı makalenin deyim yerindeyse ‘mürekkebi kurumadı’.

O makalede seçim kampanyası döneminde eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ ın adaylık macerası henüz sonuçlanmamışken broşörlere eklediği, billboardları otobüs duraklarını süsleyen afişlerdeki mutlu görünümlü insanların doldurduğu yer altındaki metro duraklı görüntülerin seçim vaadinden öte anlam taşımadığını yazdım.

Buna karşın Kocamaz, Kocamaz, seçimlere girmeyeceği belli olduktan sonra da, ziyaret ettiği tüm kurum ve kuruluşlarda kendisini dinleyenlere, metro için her şeyin hazır olduğunu, seçimlerden hemen sonra işe koyulacaklarını anlatıp durdu.

Sonuçta Kocamaz aday olamadı, yapılan yerel seçimde ipi CHP adayı Vahap Seçer göğüsledi.

Seçer, devraldığı ekonomik tabloyu paylaştığı basın toplantısında Kocamaz’ dan geri kalmadı. Metro konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Gelelim Kocamaz’ ın büyük iddialarla ve her platformda altını çizerek ‘metro projesini biz başlattık, biz bitireceğiz’ iddiasıyla somut gerçeğe…

Vaat öylesine ciddi ifadelerle dile getirilip, görüntüler öylesine ikna edici olunca, ‘acaba bilmediğim yeni kriterler mi koyuldu, Mersin’e gerçekten onay mı verildi?’ sorusu dayanılmaz hal aldı.

En kolayı en yetkili ağızdan gerçeği öğrenmek diye düşündüm.

Kocamaz’ ın ‘Ulaştırma Bakanlığı metro projemizi onayladı’ açıklamasının gerçeğe ne kadar dayandığını öğrenmek üzere konunun en yetkili muhatabı Ulaştırma Bakanlığına başvurdum.

Başvurumda;

” Ulaştırma Bakanlığının tramvay,hafif raylı sistem ve metro projeleriyle ilgili belirlediği nüfus kriterlerine göre nüfusu 1 milyon olan kentlerde ancak tramvay ve 1-5 milyon arası kentlerde hafif raylı sistem projelere onay verilmesi söz konusudur. 
-Mersin Büyükşehir Belediyesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca onaylanmış bir toplu taşıma projesi var mıdır? Var ise proje yukarıdaki sistemlerden hangi kategoriye girmektedir? 
-Mersin Büyükşehir Belediyesinin Bakanlığınızca onaylanmış bir projesi var ise bu proje hangi tarihte onaylanmıştır”

Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Genel Müdürlüğü 20 Nisan 2019 tarihinde başvuruma yanıt verdi, o yanıtla her şey açıklığa kavuştu…

Bakanlık noktası virgülüne şöyle diyor:

“Bakanlığımızca Belediyelerce hazırlanmış olan Ulaşım Ana Plan sonuçlarına göre toplu taşım sistem seçiminin uygunluğu değerlendirilmektedir. Ana Plan kapsamında önerilen Raylı Sistemlerin tür seçimleri kentin Nüfusuna göre değil yolculuk talebine göre belirlenmektedir. Bakanlığımızca belirlenmiş olan yolculuk değerleri sistemlere göre aşağıdaki gibidir. 

• Metro: Hedef yılda kesitte 30.000 ile 70.000 yolcu/saat/yön

• Hafif Raylı Sistem: Hedef yılda kesitte 15.000 ile 35.000 yolcu/saat/yön

• Tramvay: Hedef yılda kesitte 10.000 ile 15.000 yolcu/saat/yön

Mersin Belediyesince hazırlanan Ulaşım Ana Planı 2016 yılında değerlendirilmek üzere Bakanlığımıza sunulmuştur. Kısa vade önerisi olan Gar-Mezitli hattı hedef yıl 2030 da 18.574 yolcu/saat-yön değeri ile Hafif Raylı Sistem yapılabilirliği açısından uygun görülmüştür. Sözkonusu hattın kesin projeleri ise 06.02.2019 tarihli yazımız ile uygun görülmüştür.”

Demek ki neymiş?

Kocamaz’ ın yer altı istasyonlarını bile broşürlere geçirdiği, aynı Kocamaz’ ın ‘Türkiye’ de eşi benzeri olmayan ve ilk kez uygulanacak dış çapı 10 metre olan tüp sistemiyle’ yapımına başlanacağını müjdelediği metro projesi diye bir proje Ulaştırma Bakanlığından onay almamış…

Demek ki neymiş?

Onaylanan hafif raylı sistemmiş ve tüm hafif raylı sistemlerde olduğu gibi yer altından değil, yer üstünden gidecekmiş..

Peki hangi projenin onaylandığını aylar öncesinden bilmene ve 6 Şubat 2019 tarihinde resmi yazı kurumuna ulaşmasına rağmen, neden metro söylemini sürdürüp, gittiğin her yerde ‘Türkiye’ de bir ilk olacak teknoloji masalını anlattın durdun?

Ve son bir soru da yeni Başkan Seçer’ e…

Son basın toplantısında metro vaadini yinelerken, Belediyede konuya vakıf Ulaşım Daire Başkanlığından brifing alma ihtiyacı mı duymadın? Yoksa bürokratlar yanıltma yoluna mı gittiler?

Dönem şeffaflık dönemi ve şeffaflık ilkesinden ödün vermeden, her şeyi kamuoyuyla paylaşmadığınız sürece, mevcut konjonktürde iş yapmanız dünden çok daha güç..

Uyarmadı demeyin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s